درمان دائمی و همیشگی گودی زیر چشم

گودی زیر چشم  یک مشکل رایج در بین زنان و مردان است. با افزایش سن، ناحیه دور چشم گود می افتد،که باعث می شود شما خسته و پیرتر به نظر برسید. فرآیندهای جوان سازی صورت و درمان گودی چشم  با این مشکل سروکار دارند وبه شما کمک می کنند تا جوان تر به نظر برسید و احساس بهتری نسبت به ظاهر خود داشته باشید.

برای رفع گودی زیر چشم گزینه های کمی وجود دارد. با این حال، مهم است که به دنبال یک جراح زیبایی کارآزموده و مجرب باشید که در یک اساس منظم با مشکلاتی مثل گودی و کبودی دور چشم سروکار دارد. اغلب مواقع از بین رفتن چربی میان صورت و دور پلک های بالایی و پایینی و حتی ابرو در ایجاد گودی دور چشم یا گود افتادن صورت و نیاز به درمان سیاهی دور چشم  نقش دارند. اغلب برای رفع گودی زیر چشم  می توان از  پرکننده های مصنوعی یا حتی به شیوه بهتر با سلول های چربی خود بدن استفاده کرد. عمل جراحی پلک  پایین نیز در صورتی نیاز است که مشکل یک ناودان اشکی عمیق با یک بالشتک چربی پیش آمده در پلک پایین باشد.

ساده ترین راه حل اغلب استفاده از پرکننده های مصنوعی برای پرکردن ناحیه ناودان اشکی  با محصولات اسید هیالورونیک از قبیل Restylane یا Juvederm است که گودی ها را نرم یا صاف می کنند.اگر چه نتایجی که این پرکننده ها به بار می آورند، مانند چربی طبیعی نیست، این درمان مناسب بیمارانی است که برای جراحی آماده نیستند. فرآیند درمان شامل جراحی نمی شود و پرکننده ها در ناحیه ناودان اشکی تزریق می شوند. برای حصول نتیجه عموما بین 6 تا 9 باید صبر کرد. پس از تزریق، کبودی جزئی بوجود می آید که معمولا ظرف کمتر از یک هفته از بین می رود. با این حال، بسیاری از جراحان  اغلب برای برطرف سازی گودی زیر چشم جراحی چشم را توصیه می کنند. دکتر نیس می گوید” اغلب مواقع، جراحی به تنهایی نمی تواند مشکل را برطرف سازد، اضافه کردن چربی به پوست باعث برطرف سازی80 درصدی مشکل در بیمارانی که دیده ام، می شود. این روش به نسبت جراحی پلک کم خطرتر است. و روش انتقال چربی نتیجه طبیعی تری را بدست می آورد و پوست را جوان تر می کند.

در مواردی که پوست پلک اضافی یا بالشتگ چربی پیش آمده وجود داشته باشد، عمل جراحی پلک پایین را توصیه می کنیم. این شیوه درمان گودی زیر چشم به نسبت درمان های  دیگر کمتر توصیه می شود، با این حال فرد در کمتر از یک هفته به حالت طبیعی خود بر می گردد. در صورتی که دهه ی سی، چهل یا پنجاه سالگی عمر خود هستید و می خواهید بدانید که پرکننده ها، انتقال چربی یا جراحی زیبایی پلک چگونه در رفع گودی زیر چشم و  زیبایی چشم ها موثرهستند، ادامه مقاله زیر را مطالعه فرمایید.

تزریق مواد پرکننده پوستی از قبیل Radiesseدر ناحیه “ناودان اشکی” چشم

این محصول که از ریزکره های کلسیومی کوچک معلق در ژل ساخته شده است، ناحیه گودافتاده را پر می کند و در طول زمان تولید کلاژن و بازسازی بافت را تحریک می کند. این کار حائز اهمیت است، زیرا کلاژن با افزایش عمر کاهش پیدا می کند.برطبق ادعای شرکت سازنده محصول، پیامدهای این محصول تا یک سال ادامه دارد.

بهترین عمل جراحی زیبایی برای گودی زیر چشم و پف زیر چشم جراحی زیبایی پلک ( بلفاروپلاستی) است که کشیدن پلک نیز نام دارد. من در شهرک نوزتبرو این عمل را بارها انجام داده ام. با وجود اینکه کشیدن پلک پایین باعث برطرف سازی شل شدن پوست و از بین بردن گودی زیر چشم ها می شود، بسیاری از بیماران ترجیح می دهند که کشیدن پلک بالا و پایین را انتخاب کنند، تا چشم های آنها بازتر شود. در اغلب بیماران ناحیه کشیده شده خیلی زود ترمیم می شود.

در حین کشیدن پلک پایین جای زخم در چین و چروک پلک ها و در خط مژه مشخص نیست.چشم هایی که گودافتاده به نظر می رسند،مخصوصا برای کسانی که صورت های لاغرتری دارند. با این حال، برای کسانی که به صورت ژنتیکی مستعد داشتن چشمان گود افتاده هستند یا بافت نرم و تراکم استخوان آنها از بین رفته است، که باعث می شود چشم ها گودافتاده تر به نظر برسند، چاره ای وجود دارد.

درمان با مواد پرکننده

چشم های گودافتاده یا انوفتالموس در زمانی بوجود می آیند که کره چشم به صورت عمیق درکاسه چشم فرو برود. این اتفاق یا به صورت مادرزادی و ناشی از سندروم سینوسی یا اختلال  تنش زای پس از روی داد است. اصولا  تنها یک چشم دچار گود افتادگی می شود. برخی از افراد نیز تنها چشم های بیش از حد ثابت عمیقی دارند. چند درمان از طریق جراحی برای این مشکل وجود دارد که شامل قرار دادن پیوندها به صورت عمیق داخل کاسه چشم به منظور هل دادن کره چشم به سمت جلو است. می توان در مطب، در هنگامی که بیمار هشیار است از پرکننده برای بدست آوردن نتایج مشابه استفاده کرد. یک سوزن از زیر پلک به پشت کاسه چشم وارد می شود و مواد پرکننده به آرامی تزریق می شوند. مواد پرکننده کره چشم را به سمت جلو می کشد و باعث می شود که گودی زیر پلک برطرف شود.

متخصصین زیبایی پوست بر این عقیده هستند که ” پرکننده های پوستی عموما در ناحیه ای در زیر دیواره پایینی چشم قرار می گیرند تا گودی زیر چشم برطرف شود. هر کدام از مواد پرکننده پوستی کارکرد متفاوتی دارند تا ظاهر مورد پسند شما بدست بیاید”. به طور کلی، آنها هر کدام ترکیبی از پرکردن ناحیه گودافتاده با یک ماده طبیعی یافته شده در بدن را عرضه می کنند و بدن را تحریک می کنند که کولاژن بیشتری تولید کند. نتایجی که بدست می آید، فوق العاده چشمگیر است.

در اولین نشانه های وجود گودی، یک پرکننده از قبیل اسید هیلورونیک یا چربی می توانند به پر کردن نقاطی که در ناودان اشکی ظاهر می شوند، کمک کنند. وقتی اسیدهیدرولینیک به خوبی به بافت تزریق شد، برای پر کردن نواحی دارای مشکل زیر چشم موثرکارآمد است.

درمان دائمی و همیشگی

کشیدن پلک پایینی یا جراحی پلک باعث از بین رفتن پوست شل زیر چشم ها که گودی زیر چشم را بدتر کرده است، می شود و چربی را می توان برای صاف کردن پوست گودافتاده اضافه کرد. از آنجاییکه گودی در قسمت بالایی چشم نیز صورت می گیرد، جراحی پلک بالایی نیز اثرگذار است.

تزریق چربی

روش دیگر رفع سیاهی زیر چشم و گودی آن، تزریق چربی است. پیوند چربی ساختاری، روشی است که در آن میزان کمی چربی ( کمتر از 1 سی سی در هر زمان) به دقت به مجموعه ای از لایه های گسسته عرضه می شود تا به تدریج ساختار بافت نرم جدیدی را بسازند و گودی چشم بر طرف شود. از آنجایی که بین هر ریزپیوند یک فضا وجود دارد، رگ های خونی جدید می توانند در چربی پیوندی رشد پیدا کنند و باعث شوند که چربی به صورت همیشگی مقاومت داشته باشد. در صورتی که فرآیند رشد رگ های خونی  ( نئوواسکولارازیساسیون) اتفاق نیفتد، چربی منتقل شده یک “پیوند” درست در نظر گرفته نمی شود و صرفا یک پرکننده بافت نرم موقتی دیگر تزریق شده است که در طی چند هفته از بین می رود. پیوند چربی مستلزم آموزش تخصصی و ابزار جراحی تخصصی و همچنین شکیبایی و توجه زیاد جراح به جزئیات است. وقتی این جراحی به درستی صورت بگیرد، یک عمل زیبایی طبیعی و دائمی بدست آمده است.

از آنجایی که بافت های پلک پایینی نسبتا باریک هستند، یک روش محافظه کارانه پیوند چربی در این ناحیه است. در صورتی که چربی بیش از حدی به پلک پایینی/ محل اتصال گونه تزریق شود، و بیشتر چربی باقی بماند، بیمار به شکل غیرعادی  گوشتالو می شود که باید برطرف شود. همیشه هدف اضافه کردن چربی تا زمانی است که شکل ایده ال بدست بیاید و سپس باید اجازه دهیم چربی مشکل را برطرف سازد و ببینیم که چه مقدار از چربی باقی می ماند. به دلیل متغیر بودن میزان چربی، برخی از بیماران باید یک یا حتی دو بار دیگر پیوند چربی انجام دهند تا به نقطه نهایی پیشرفت برسند.

بهترین ماده پرکننده برای گودی زیر چشم

گودی های گونه بالایی یا زیر چشم را می توان به طور موقت با مواد پرکننده ای از قبیل Restylane  یا   Juvederm Ultraبهبود بخشید. این مواد، پرکننده های اسید هیالورونیک غیرحیوانی هستند که باعث درمان گودی زیر چشم می گردد. اثرات این کار تقریبا تا شش ماه پس از اولین درمان باقی می مانند، اما پس از درمان های بعدی به مدت بیشتری دوام دارند. شکل های جدیدتر Restylane و Juvederm حاوی لیدوکائین هستند، بنابراین درمان به خوبی در مطب و بدون زمان از کارافتادگی پس از درمان، صورت می گیرد. عدم استفاده از محصولات حاوی آسپرین برای چندین روز قبل از تزریقات مفید است، و بهتر است پس از درمان روی ناحیه مورد نظر یخ قرار دهید تا کبودی را به حداقل برسانید.

--51_1~1

کرم های مخصوص گودی زیر چشم

کرم چشم کارایی زیادی برای شما دارد، اما کارهایی هست که این کرم نمی تواند انجام دهد. یک کرم چشم می تواند کارهای زیر را انجام دهد:

-         رطوبت را افزایش دهد، پوست حساس زیر چشم را بهبود ببخشد و آن را تقویت کند.

-         دایره های سیاه رنگ را با روشن کننده های پوست یا موادی که رگ های خونی زیر چشم ها را تقویت می کنند، درمان کند.

-         با کاهش تورم و التهاب، مشکل پف کردگی را برطرف کند.

-         اثرات پیری را با رتینول ها/ AHA، عامل های رشد و آنتی اکسیدان ها کاهش دهد یا به تاخیر بیندازد.

در هنگام انتخاب کرم چشم به محتویات آن  توجه کنید ( آیا این مواد مشکل شما را برطرف می سازند) کرم چشم  در افزایش حجم گودی زیر چشم ، کشیدگی ابرو یا شل کردن عضلات دور چشم که باعث بوجود آمدن چین و چروک اطراف چشم ( پاکلاغی) می شود، نمی تواند نقشی داشته باشد.

زمانی می رسد که برای برطرف سازی مشکلات خود به یک عمل زیبایی نیاز دارید.

سیاهی دورچشم

درمانگران طب رایج و طب سنتی در جهان دلایل مختلفی برای تیرگی زیر چشم و حلقه‌های سیاه اطراف چشم سراغ دارند. برخی از آن‌ها خستگی، كار زیاد، تنظیم نبودن ساعت خواب و تغذیه نامناسب را دلیل بروز این مسئله می‌دانند و گروهی خون‌رسانی نامناسب به ناحیه چشم، استرس و ناراحتی‌های كلیوی را عامل بروز این تیرگی‌ها معرفی می‌كنند و متناسب با علت گودی زیر چشم ، نسخه‌هایی را جهت درمان ارائه می‌كنند.

با وجود این نسخه‌ها و شیوه‌های درمانی عمومی و بدون خطری وجود دارد كه بسیاری از درمانگران طب‌های سنتی و طبیعی از آن برای تسكین و تعدیل سیاهی و کبودی زیر چشم استفاده می‌كنند. در این‌جابرخی از این نسخه‌های طبیعی را با هم مرور می‌كنیم.

تاثیر چای كیسه‌ای را دست‌كم نگیرید

یكی از روش‌های خانگی برای بهبود كبودی و سیاهی دور چشم، استفاده از چای كیسه‌ای مرطوب و سرد شده است. پس از استفاده از چای كیسه‌ای به محض آن‌كه كیسه چای حرارت خود را از دست داد، آن را روی چشم‌تان بگذارید. بهتر است از 2چای كیسه‌ای به‌طور همزمان استفاده كنید و اجازه دهید تا به‌مدت 20دقیقه روی چشم‌ها و ناحیه زیر چشم باقی بماند. برگ چای به‌دلیل داشتن ماده‌ای به نام «تانین» موجب بهبود سیاهی و تیرگی دور چشم شده و همین‌طور از بروز پف و تورم در این ناحیه نیز پیشگیری می‌كند. می‌توانید چای كیسه‌ای را در یخچال بگذارید و حداكثر ظرف مدت 24 ساعت آن را مصرف كنید.

بادام و لیموترش كمك می‌كنند

یكی از بهترین روش‌ها برای از بین‌بردن تیرگی دور چشم، بهبود جریان گردش خون در این ناحیه است. برای این منظور كافی است ناحیه اطراف چشم و عضلات آن را با كمك روغن بادام تلخ كه با اندكی آب لیموترش تازه تركیب شده، خوب ماساژ دهید. ماساژ این ناحیه هر شب پیش از خواب با كمك این روغن علاوه بر آن‌كه به بهبود گردش خون در عضلات اطراف چشم كمك می‌كند موجب بهبود تیرگی‌ها و سیاهی اطراف چشم شده و آن را تعدیل می‌كند.

مواظب چشم‌های‌تان باشید

یكی دیگر از روش‌هایی كه به تسكین و بهبود سیاهی دور چشم ناشی از خستگی و كار زیاد كمك می‌كند، استفاده از ماسك خیار و گلاب است. برای تهیه این ماسك كافی است؛ یك خیار را با پوست یا بدون پوست رنده كنید و آن را درون 3 تا 4 قاشق غذاخوری گلاب خالص خیس كنید. سپس این تركیب را روی پلك‌ها، اطراف چشم و گودی چشم بگذارید و اجازه دهید به‌مدت 15دقیقه به همین صورت بماند. نكته مهم آن است كه خیار را به‌خوبی بشویید و مراقب باشید كه پلك‌ها را به‌خوبی ببندید تا آب این ماسك وارد چشم‌های‌تان نشود. سپس این ماسك را با دستمال مرطوب از روی چشم‌ها برداشته و صورت‌تان را با آب نسبتا خنك بشویید.

گلاب درمانگر

یكی از ساده‌ترین و كاربردی‌ترین نسخه‌های خانگی برای از بین‌بردن پف زیر چشم استفاده از یك دستمال نخی تمیز و آغشته كردن آن به گلاب است. این دستمال را روی صورت‌تان بیندازید، به‌گونه‌ای كه چشم‌ها و ناحیه زیر آن را به‌خوبی پوشش دهد. هر چند دقیقه یك‌بار درصورت نیاز با كمك اسپری، مقداری گلاب روی دستمال بپاشید. تكرار این روش به‌مدت یك هفته به شما كمك می‌كند كه برای مدت‌ها از شر پف زیر چشم‌تان راحت شوید. علاوه بر این در طول هفته از مصرف بیش از اندازه نمك نیز پرهیز كنید زیرا نمك موجب حفظ مایعات در بافت‌های بدن شده و در نهایت منجر به بروز پف در نواحی مختلف از جمله زیر چشم می‌شود.

نعنا هم می‌تواند مفید باشد

استفاده از كمپرس عصاره برگ‌های نعنا تاثیر زیادی در بهبود تیرگی اطراف چشم دارد. به اعتقاد بسیاری از درمانگران شیوه‌های طبیعی درمانی تهیه عصاره برگ‌های نعنا كه از جوشاندن برگ‌های این گیاه دارویی به‌دست می‌آید موجب بهبود این تیرگی می‌شود. بهترین روش برای تهیه این عصاره آن است كه 2 تا 3 قاشق از برگ‌های نعنا را درون 2‌لیوان آب بریزید و آن را روی حرارت كم قرار دهید تا بجوشد. سپس عصاره به‌دست آمده را صاف كرده و اجازه دهید سرد شود. در این مرحله دستمالی تمیز و نخی را به عصاره نعنا آغشته كرده و آن را روی چشم‌ها بیندازید و درصورتی كه امكان آن را دارید، بگذارید تمام شب روی صورت‌تان باقی بماند.

موز و انار بخورید

برای از بین بردن تیرگی و سیاهی اطراف چشم علاوه بر رعایت نسخه‌های خانگی ذكر شده باید به توصیه‌های زیر نیز توجه كنید.

در طول شبانه روز 8 ساعت را به خواب شبانه و استراحت اختصاص دهید. بی‌خوابی یكی از عوامل مهم در بروز تیرگی اطراف چشم است.

مصرف سبزی‌ها به‌ویژه سبزی‌های سبز رنگ مثل اسفناج، جعفری و كاهو را در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانید.

نوشیدن آب در طول روز را فراموش نكنید. دریافت میزان كافی آب علاوه بر حفظ رطوبت بدن به تسكین تیرگی دور چشم كمك می‌كند.

میوه‌هایی مانند انار و موز از جمله بهترین خوراكی‌ها برای بهبود كبودی دور چشم محسوب می‌شوند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

آمار بازدید

MYT2

HRAR