جراحی پلک

از نظر زیباشناسی چشم ها مهمترین جزو صورت هستند. چشم ها نشان دهنده سن فرد و منعکس کننده حالات هیجانی و خلقی وی هستند. متاسفانه چشم ها و پلک ها زودتر از سایر اجزای بدن ، علائم پیری را نشان می دهند. به دلیل همین حساسیت ، هر روز افراد بسیاری با استفاده از جراحی زیبایی پلک  ، اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرده و از زندگی خود لذت بیشتری می برند. راههای جوانسازی صورت به روش غیر جراحی شامل تزریق بوتاکس، تزریق چربی و تزریق فیلر (ژل هیالورونیک) دارای تاییده علمی برای این منظور میباشند. روشهای جراحی نیز شامل بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی پلک (جهت پف پلکها)، ترمیم عضله پلک (جهت افتادگی پلک)، لیفت ابرو (جهت افتادگی ابرو)، لیفت آندوسکوپی پیشانی و ابرو (جهت افتادگی بخش فوقانی صورت) و لیفت گونه ها (جهت افتادگی بخش میانی صورت) میباشند.

عمل جراحی پلک که اصطلاحا بلفاروپلاستی نامیده می شود، برای برداشتن پف پلک ها، اصلاح افتادگی پلک و برداشتن پوست اضافی آنها طراحی شده است .

البته پف پلک ها همیشه ناشی از افزایش سن نیست ، بلکه در مواردی پف پلک ها یکی از علائم بیماری های متابولیکی مثل کم کاری یا پرکاری تیروئید است. بدیهی است در چنین حالتی به جای اصلاح پف پلک با جراحی زیبایی، باید بیماری متابولیکی را درمان کرد.

تاثیر افزایش سن برروی پلک بالا و پایین، مختصری با یکدیگر متفاوت است . در پلک بالا این تاثیر معمولا به شکل افزایش تدریجی مقدار پوست پلک، خود را نشان می دهد.در مواردی این افزایش پوست به قدری زیاد است که میدان دید فرد را نیز محدود می کند، اما تظاهر افزایش سن در پلک پایین معمولا به شکل پف پلک وچین های ظریف و بیرون زدگی کیسه های چربی بروز می کند.

جراح چگونه می تواند شكل پلك بالایی را بهتر كند؟

برای جراحی پلك بالا معمولا برش در چین طبیعی پلك پنهان می شود. از طریق این برش بافت چربی و پوست اضافی برداشته می شود.چون برش عمل در امتداد خطوط طبیعی پلك بالا است ، پس از التیام جای برش به خوبی مخفی می شود.

جراح چگونه می تواند شكل پلك پایین بیمار را بهتر كند؟

برای جراحی پلك پایین برش اغلب درست زیر مژه ها قرار می گیرد.از طریق این برش ، چربی ،عضله و پوست اضافی برداشته می شود و یا جهت رفع نواحی برجسته یا پف آلود، توزیع چربی ها اصلاح می گردد. در پلك پایین نیز خط برش به خوبی پنهان می شود.

اقدامات قبل از عمل جراحی پلک:

1.از خوردن آسپرین یا مواد حاوی آسپرین یا ایبوپروفن تا یک هفته قبل از عمل جراحی پلک و 2 هفته بعد از عمل جراحی پلک خودداری فرمائید. اگر دارویی مصرف می کنید که روی گردش خون و خونریزی تأثیر می گذارد سریعا به پزشک خود اطلاع دهید.

2.از کشیدن مواد مخدر و مصرف الکل دو هفته قبل از عمل جراحی پلک و 2 هفته بعد از عمل خودداری کنید. اگر مصرف این دو را متوقف نکنید، بهبودی زخم ها به تعویق می افتد و قرمزی پوست و سایر اختلالات باقی می مانند.

3.روز عمل استحمام کرده و از مواد آرایشی (بخصوص در اطراف پلکها) استفاده نکنید.

eyes-560x232

در مورد مراقبت‌های عمل جراحی پلک یا در واقع جراحی زیبایی پلک توصیه‌ای ندارید؟

شاید مهم‌ترین نکته درخواستی باشد که از مراجعان دارم. مبادا به خاطر کم شدن هزینه و تبلیغات، تن به جراحی پلک در مطب‌ها یا مکان‌هایی با امکانات کم بدهند.عمل جراحی زیبایی پلک ،بلفاروپلاستی، یک جراحی فوق‌تخصصی است و باید در مرکز مجهز انجام شود.ضمنا با توجه به تخصصی تر شدن هرچه بیشتر علوم، بهتر است این کار توسط فوق تخصصینی که اختصاصا در زمینه ی جراحی پلاستیک چشم کار میکنند انجام شود. لازم به ذکر است که این رشته یکی از فوق تخصص های چشم پزشکی میباشد. هر چند بیماران یکی، دو ساعت قبل از عمل مراجعه می‌کنند و 2 ساعت بعد هم مرخص می‌شوند و نیازی به بیهوشی کامل ندارند اما این نباید به منزله ساده‌انگاری موضوع وعمل جراحی پلک و چشم‌پوشی از سلامتتان باشد. ضمنا از آنجا که عمل جراحی پلک ،بلفاروپلاستی، معمولا با بیحسی موضعی انجام شده و بیماردرد قابل توجهی بعد ازعمل ندارد، خواهش می‌کنم قبل و بعد از عمل مسکن‌هایی چون اسپرین، بروفن، ایندومتاسین و دیکلوفناک که آنها را هم از داروهای رقیق‌کننده می‌دانیم و منع استفاده دارند، استفاده نکنید. کمپرس سرد پس از عمل تا 48 ساعت نیز از اقدامات مفید برای کاهش کبودی و بهبودی بعد از عمل جراحی پلک میباشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>