از بین بردن موهای زائد با لیزر

لیزر-موها-اضافه

موهای زائد، موهای غیرطبیعی هستند که صورت و برخی نقاط بدن خانم¬ها ایجاد می¬شود. موهای دیگری در صورت و بدن خانم-ها و جود دارد که به صورت کرکی هستند و طبیعی محسوب می شوند این موهای طبیعی کرکی روی صورت و در پشت لب و گوش ها می¬رویند در بین این موهای طبیعی یکسری موهای ضخیم می رویند که رنگدانه بیشتری به نسبت سایر موها دارد. این موهای ضخیم روی چانه و گردن می¬رویند.

کدام بیماران برای لیزر موهای زائد مناسب تر هستند؟

بیمار ایده آل برای بهره گیری از انواع لیزر موهای زائد، بیماری است كه پوستی روشن اما مویی مشكی و ضخیم داشته باشد. انتظاراتش واقع گرایانه بوده و اختلال هورمونی نداشته باشد. هرچند كه با پیشرفت هایی كه در زمینه لیزر و روشهای سرد كردن پوست به وجود آمده است بیمارانی كه پوستهای تیره تر دارند را هم میتوان به شكل موثری درمان كرد. در مورد موهای بلوند، سفید یا قرمز كاهش دائمی موهای زائد غیرممكن است.

درمان پیش از لیزر

خانمهایی که به مشکل موهای زائد دچار هستند حاضرند هر راهی را امتحان کنند تا از شر موهای زائد خود راحت شوند که یکی از این راهها کمک گرفتن ازلیزر است. بسیاری از خانم¬ها از لیزر هم برای از بین بردن موهای زائد و هم برای موارد زیبایی و از بین بردن موهای زائد و هم برای موارد زیبایی و از بین بردن موهای طبیعی استفاده می-کنند. افرادی که تمایل دارند برای ازبین بردن موهای زائد از لیزر استفاده کنند باید به این مسئله توجه داشته باشند که پیش از هر چیز علت به وجود آمدن موهای زائد باید بررسی و درمان شود و تا زمانی که درمان انجام نگرفته است، موها از بین نخواهند رفت و بعد از مدتی مجددا به وجود می آیند. این مسئله در مواردی که موهای زائد به علت اختلالات هورمونی ایجاد می شوند زیاد دیده می شود. لیزر برای افرادی که دچار اختلالات هورمونی نیستند و به دلایل ژنتیکی موهای زائد دارند، نمی تواند کار چندانی انجام بدهد چون در صورت از بین رفتن موی زائد در یک قسمت از پوست، موی زائد در قسمت دیگری ایجاد خواهد شد.

کدام یک از نواحی بدن را می‌توان با استفاده از لیزر درمان کرد؟

لیزر موهای زائد را می‌توان برای همه نقاط بدن مورد استفاده قرار داد. مراجعین خانم در این کلینیک اغلب درخواست لیزر موهای زائد در ناحیه بیکینی، زیر بغل، پاها، و صورت خود را دارند، درحالی‌که مراجعین مرد معمولاً به دنبال رفع موهای زائد در ناحیه کمر، سینه، صورت و پاها هستند.

لیزر موهای زائد روی موهای سفید تاثیری ندارد و باید موهای سفید را الکترولیز نمود . در ضمن باید توجه داشت که در فردی که تعدادی موی سفید دارد سایر موهای مجاور هم در آستانه سفید شدن هستند بنابراین صدمه ناشی از لیزر به این موها باعث سفیدتر شدن سریعتر بعضی از آنها می شود اما چون تنها راه از بین بردن موهای زائد در این حالت انجام لیزر موها ی زائد قبل از سفید شدن است توصیه می شود هر چه سریعتر لیزر موهای زائد را شروع کند.

مزایای لیزر درمانی در مقایسه با سایر روش‌های حذف موهای زائد چیست؟

برخلاف اصلاح کردن، موم انداختن، استفاده از مواد شیمیایی و بند انداختن، رفع موهای زائد با لیزر می‌تواند تأخیر بلند مدت در رشد موهای زائد و کاهش آن‌ها برای بیمار به همراه داشته باشد. در حقیقت لیزر موهای زائد سریع و مؤثر است. درحالی‌که استفاده از روش‌هایی مثل الکترولیز می‌تواند در هر بار یک موی خاص را درمان کند، امکان استفاده از لیزر برای پوشش سریع نواحی بزرگ بدن وجود دارد.

آیا لیزر موهای زائد عوارض دارد؟

هیچ گونه از عارضه هایی که لیزر مو برجای می گذارد ماندگار نیست بلکه بعد از مدتی از بین می رود. به تازگی شایعه ای مبنی بر سرطان زا بودن لیزرهای خانگی بین مردم رواج پیدا کرده است که این مسئله به هیچ وجه واقعیت ندارد. از جمله عوارض لیزر می توان به قرمزی پوست، تیرگی، خارش، سوزش سطحی همراه با درد اشاره کرد که همه اینها موقتی و گذرا هستند.

برای کاهش عوارض لیزر چه کارهایی انجام دهیم؟

در هنگام لیزر کردن درد و سوزش تا حدودی طبیعی است. اگر به هیچ وجه تحمل درد و سوزش را ندارید می توانید از ترکیبات بی حس کننده و سرد کننده پوست استفاده کنید. در بین این روش ها ژل سرد کمترین تاثیر و اسپری های سردکننده پوست بیشترین تاثیر را دارند.

چه کسانی نباید از لیزر استفاده کنند؟

- کسانی كه باردار هستند
- کسانی که بیماری‌های عصبی دارند و ممکن است جای لیزرشان را بکنند و دستکاری کنند
- کسانی که به خاطر شغل‌شان مجبورند ساعات طولانی در آفتاب باشند
- همچنین کسانی که در محل مورد نظر، عفونت فعال یا زخم دارند باید تا زمان بهبود عفونت و زخم‌شان صبر کنند

علائم تأثیر لیزر روی موهای زائد چیست؟

* كاهش تعداد موها

* كاهش سرعت رشد

* نازك شدن موها

* كمرنگ تر شدن موها كه همه اینها منجر به طبیعی تر شدن منظره محل درمان می شود

مراقبت از پوست پس از لیزر

متداول ترین عارضه پس از لیزر، ورم و قرمزی پوست در محل لیزر شده می باشد که با گذاشتن یخ می توان تا حد زیادی ورم را کاهش داد. در مدتی که از لیزر استفاده می کنید از قرار گرفتن در زیر آفتاب به شدت خودداری کرده بویژه افرادی که پوست تیره تر دارند به هیچ وجه آفتاب گرفتن و برنزه کردن پوست توصیه نمی شود زیرا این کار شکل درمان را به تعویق می اندازد.

نتیجه گیری

به طور کلی لیزر موهای زائد روشی مفید و موثر برای از بین بردن دائمی موهای زائد پوست بوده که نسبت به روش های دیگر مناسب تر است. ممکن است طول درمان یا نتیجه آن برای افراد مختلف، متفاوت باشد که این موضوع مستقیما به ضخیم یا نازک بودن مو و میزان هورمون های تستوسترون بستگی دارد.