پیلینگ و لایه برداری پوست

13688080951

یکی از روشهایی که متخصصین پوست در درمان مشکلات زیبایی پوست به کار می برند، پیلینگ و لایه برداری پوست به روش شیمیایی است که در بهبود وضعیت پوست در مشکلاتی از قبیل جوان سازی پوست، درمان جای جوش و لک استفاده می شود.

لایه بردارها به 3 گروه مختلف تقسیم می شود: شیمیایی، مکانیکی و لیزر درمانی.

روش مکانیکی که شایعترین فرم آن میکرودرم ابریژن و با پاشیدن کریستالهای اکسید آلومینیوم بر روی پوست و سپس مکش منفی مجدد آن ایجاد می شود و موجب اثرات خوبی که بر کیفیت پوست می گذارد و همچنین با تاثیری که بر نفوذ داروهای پوستی دارد، کمک مهمی در درمان لک صورت است.

و از طرفی با تحریک پوست باعث بهبود ساخت کلاژن شده و در طولانی مدت در بهبود چین و چروک نیز موثر است، در مورد لایه برداری با لیزر که یکی از درمان های رایج متخصصین پوست است، از خاصیت آن لیزر در درمان برخی بیماریهای پوستی مثل آفتاب سوختگی پوست، اسکار، کک مک و لکهای قهوه ای که در صورت و دست بیشتر افراد مسن دیده می شود و همچنین جوانسازی پوست استفاده می شود.

پیلینگ در مقایسه با سایر روشهای بازسازی و جوانسازی پوست طولانی ترین و مستندترین سابقه را دارد. در سالهای اخیر بسیاری از روشهای مختلف پیلینگ را به عنوان «سرچشمه جوانی» پذیرفته اند و انجام روش شیمیایی رشد فاحشی در جلب محبوبیت افراد داشته است .

اساس لایه برداری پوست برای از بین بردن لایه های خارجی پوست و تحریك بازسازی لایه های جدید پوست استوار است و می تواند بسیار سطحی و یا با عمق متوسط و یا كاملاً عمیق باشد كه هر كدام برای موارد خاصی كاربرد دارد و پزشك متخصص پوست با توجه به نوع ضایعه و نوع پوست بیمار درجه درمان را تعیین می كند.

موارد كاربرد

كك و مك

لك صورت

پوست كدرو آسیب دیده از آفتاب

چروك های سطحی و عمیق

جای زخم و سوختگی و جای جوش

شایعترین موادی كه در پیلینگ به كار می روند :

اسیدهای آلفاهیدروكی یا اسید میوه كه از سیب یا انگور و یا نیشكر بدست می آئیم .

محلول جسنر

TCA یا اسید ترو كلرواستیك

فنول

مراقبت های قبل از درمان

1 – اگر بیمار سابقه تب خال دارد از چند روز قبل تا 10 روز به عمل داروی پیشگیری كند ، دریافت می كند.

2 – داروی قبل از پیلینگ كه از 15 روز تا یك ماه قبل به بیمار داده می شود كه پوست را آماده می كند و از عوارض بعدی مثل پررنگ شدن محل عمل جلوگیری می كند.

3 – نوشیدن مایعات فراوان قبل عمل و بعد عمل

4 -  شستن كامل صورت قبل عمل و پاك كردن كامل آرایش

روش لایه برداری پوست

بعد از شستشوی صورت توسط بیمار و پاك كردن آرایش ، پزشك مجدداً  از محلول استون برای پاكسازی آلودگی ها و چربیهای اضافی پوست استفاده می كند كه یكی از مراحل اصلی عمل بوده و باعث نفوذ یكنواخت محلول لایه بردار شده و نتایج یكسانی را روی پوست خواهد داشت .

هر ماده درمانی خاصیت منحصر به فردی دارد و با توجه به عمق نفوذ ماده و هدف پزشك و تیپ پوستی بیمار ، محلول مناسب انتخاب می شود.

سپس در حالیكه بیمار روی تخت خوابیده سر باید  مختصری بالاتر قرار بگیرد و اطراف گردن بیمار با یك پارچه پوشانده شود و به بیمار آموزش داده شود كه در طی عمل چشمها بسته باشد و از Fan  دستی كه به بیمار داده می شود برای خنك كردن و كاهش سوزش استفاده نماید.

انجام پیلینگ با استعمال محلول روی صورت آغاز میشود كه ابتدا روی پیشانی مالیده شده و سپس به نواحی پایین تر مثل گونه ها و بینی و چانه و پوست لب فوقانی مالیده می شود. بعضی از محلولها باعث سفید شدن یا Fosting  در صورت می شوند كه نیاز به خنثی كردن  ندارند و بعضی از مواد با شروع قرمزی و با گذشت زمان مشخص توسط آب یا محلول مناسب باید خنثی شوند.

بعد از عمل از اسپری آب یا یك ماسك سرد یا گاز اسفنجی یخ زده به مدت 5 دقیقه استفاده میشود و سپس بیمار با زدن پماد ضد التهاب و ضد آفتاب مرخص میگردد. گاهی برای كاهش سوزش درد نیمه ساعت قبل از عمل از كرمهای بی حس كننده موضعی استفاده می شود.

پیلینگ لیزری

دو نوع روش جوانسازی پوست با لیزر وجود دارد. در نوع اول،  روش جوانسازی پوست با لیزر باعث ایجاد یک آسیب دیدگی یکپارچه در پوست می شود که مشابه روش شیمیایی عمیق یا درمابراسیون است. در نوع دوم، لیزر سوراخ های کوچکی را  در لایه های عمیق تر پوست ایجاد می کند که به این روش جوان سازی پوست با لیزر فراکشنال می گویند.

بسیاری از جراحان احساس می کنند نوع اول روش جوانسازی پوست با لیزر عمق آسیب دیدگی، به نسبت روش های لایه بردرای شیمیایی یا درمابراسیون بهتر کنترل می شوند. درپیلینگ پوست با لیزر فراکشنال، بخشی زیادی از سطح پوست آسیب نمی بیند. سپس پوست با متصل کردن نقاط در جای که کلاژن بین حفره های کوچک لیزر منقبض می شود، سفت می گردد. مزیت روش جوانسازی پوست با لیزر فراکشنال در این است که آسیب دیدگی سطحی کمتری ایجاد می شود. خطری که این روش دارد افزایش عمق آسیب دیدگی است. در صورتی که  بهبود عوارض وجود داشته باشد، خطر ایجاد جای زخم نامطلوب هم وجود دارد.

لیزردرمانی همانند روش های جوانسازی پوست دیگر برای درمان چین و چروک ها، جوش ها یا لکه های سنی و جای زخم های ناشی از آکنه یا دلایل دیگر موثر است. این روش را می توان برای از بین بردن بافت های مرده صورت یا در نواحی مخصوص مورد استفاده قرار داد. مشخصه های دیگر پوست شما مثل ضخامت و بافت آن نیز  بر این مساله تاثیرگذار هستند که آیا شما برای  انجام روش جوانسازی پوست با لیزر فرد مناسبی هستید یا خیر. بعضی از بیماران می توانند در این روش از سفت شدن ملایم پوست بهره ببرند، مخصوصا در ناحیه پلک پایینی چشم که در آن پوست در نتیجه افزایش سن تا اندازه ای شل شده است.

روش درمان

روش جوانسازی پوست با لیزر به بیهوشی نیاز دارد. بسته به نوع روش لیزردرمانی و ناحیه درمان شده، بیهوشی موضعی کفایت می کند. برای نواحی بزرگتر، بیهوشی عمومی توصیه می شود. زمان بهبودی به نوع شیوه و عمق درمان مورد نیاز بستگی دارد.

نتایج

با توجه به صورتی شدن پوست به مدت طولانی پس از بسیاری از انواع روش های لایه برداری پوست، برای مشاهده کامل نتایج و ظاهر جدید باید چندین ماه صبر کنید. اغلب بیماران احساس می کنند برای رسیدن به نتایج مطلوب، تحمل این مدت زمان ارزشش را دارد و در صورتی که درمان عمیق تر باشد، نتایجی که بدست می آید طولانی مدت تر هستند. روش هایی مانند روش شیمیایی سبک، باید به صورت دوره ای تکرار شود تا نتایج مطلوب آن حفظ شود.

البته، پوست شما پیرتر می شود. همچنین نوع چین چروک ناشی از حرکت عضلات صورت در نهایت دوباره ظاهر می شوند. بعضی از چین و چروک زودتر از چین و چروک های دیگر دوباره ظاهر می شود که به محل و نوع و شدت لایه برداری بستگی دارد. با این وجود، بهبودی که در کیفیت پوست و بافت ایجاد شده باعث می شود که تا چندین سال چهره ای جوان تر و با طراوات تر  داشته باشید.

بسته به نوع و عمق روش لایه برداری پوست، در طول دوره اولیه پس از درمان، از کشیدن، خم کردن و کشش پوست جلوگیری کنید. در روش های بازسازی عمیق تر، در عرض یک یا دو هفته می توانید فعالیت های روزمره خود را از سربگیرید که این میزان برای روش های از بین بردن بافت مرده اضافی مثل اسید گلیکولیک کمتر است.

عوارض

از عوارض این روش می توان به قرمزی پایدار و عدم نتیجه یكسان در پوست و عفونت و لكه های بعد عمل و … اشاره كرد كه میتواند با بازسازی پوست با هر روش اتفاق بیفتد.

پیشگیری راحت تر از درمان است و انجام عمل توسط پزشك مجرب ، انتخاب صحیح بیمار و نوع ماده پیلینگ و رعایت دقیق مراقبت های بعد از عمل توسط بیمار می تواند عوارض را به حداقل برساند.

مراقبت های بعد از پیلینگ

بعد از عمل پوست قرمز شده و تورم خواهد داشت و پس چند روز بعد از عمل پوسته ریزی آغاز خواهد شد. كه یك تا چهار روز طول خواهد كشید.

بعد از این، پروسه ترمیمی است كه مدت زمان آن عمدتاً  به عمق عمل بستگی دارد . به بیماران آموزش داده می شود كه روزانه چهار بار با كمپرس گرم نواحی عمل را خیس نمایند و بعد از هر مرتبه از پماد مرطوب كننده و ترمیم كننده مناسب كه تجویز شده استفاده نمایند.

بیمار باید از كندن پوسته ها و خاراندن و چنگ زدن و خراشیدن اجتناب نماید و در صورت تورم از كمپرس سرد استفاده كند. در صورت خروج از منزل به طور مرتب از ضد آفتاب استفاده نماید.

از ده روز بعد از عمل می توان كرمهای ضد لك و لایه بردار را دوباره شروع كرد.

کاشت مو چیست؟

1381051994_3899450_laizer4

کاشت و پیوند موی طبیعی یک روش درمان قطعی جهت موهای از دست رفته است. عمل پیوند موی طبیعی یک عمل سرپایی بدون بیهوشی، همراه با بی حسی موضعی می باشد و بیمار در حین عمل هیچ گونه دردی را حس نمی کند و بلافاصله بعد از کاشت موی طبیعی یک پانسمان جزیی روی سر گذاشته می شود. این پانسمان مختصر جهت جلوگیری از آلود گی صورت می گیرد که بیست و چهار ساعت بعد از عمل پیوند مو برداشته می شود و بیمار می تواند استحمام کند. موهای کاشته شده، در مدت دو تا سه هفته بعد از عمل مو مقدار کمی رشد میکنند، به صورتی که بیمار جلو آیینه شاهد رشد اولیه ی این موها خواهد بود. سپس این موها وارد فاز استراحت یا ریزش می شوند که دو تا سه ماه طول می کشد. تقریبا از اوایل ماه چهارم موها مجددا شروع به رشد کرده و برای همیشه باقی می مانند و دیگر ریزش پیدا نمی کنند. نتیجه ی عمل پیوند مو حداقل بعد از مدت شش تا نه ماه بعد مشخص می شود. عمل پیوند موی طبیعی در اصل پیوند و انتقال مو از پشت سر به قسمت جلو سر یا منطقه ی کم مو است که به روش های مختلفی صورت می گیرد.

انواع روش ها

FIT

تکنیک کاشت  به روشFIT قدیمی ترین و رایج ترین تکنیک جراحی کاشت مو در جهان و به ویژه ایران میباشد.در این تکینک لایه ای از پوست به صورت نواری حاوی پیاز و ریشه مو برش و برداشته میشود سپس به قسمتهای کوچکتر جهت احیاء فولیکولهای مو تبدیل شده و آماده کاشت در محل دریافت میگردد .

مضرات FIT

- دراین روش در اکثر موارد در هر بارعمل جراحی امکان کاشت مو بیش از 4000 تار وجود نداشته و اعدادی مانند 12000و 16000 تارتبلیغات کذب و صرفا در جهت جذب مخاطب میباشد.

- در روش FIT در بیشتر موارد اثر بریدگی نوار پشت سر و بخیه های آن به صورت اسکار تا مدتی طولانی و بعضا دائمی به جای مانده و فقط در صورت بلند نگه داشتن موها میتوان موضع را استتار کرد.

- در تکنیک پیوند  موی FIT در اکثرت موارد خط رشد جلوی سر به حالتی غیر طبیعی و اصطلاحا موی عروسکی دیده میشود که بالطبع ظاهری زیبا و قابل قبول را تامین نمیکند .

- پس از انجام عمل ،بیماران ملزم به استفاده از شامپو و لوسیون های مخصوص جهت حفظ ،نگهداری و ترمیم مواضعی که تحت عمل بوده اند میباشند.

- هرگونه استرس ،فعالیت بدنی سخت و استعمال دخانیات ، پس از انجام عمل  میتواند منجر به ریزش مجدد موهای کاشته شده گردد.

- در برخی موارد نیز احساس کرخی و بی حسی در مواضع تحت عمل و حتی بعضا عفونت نیز پس از انجام عمل پیوند مو جزو مشکلات ایجاد شده برای افراد میباشد.

روش پیوند موی FIT ,FUT دارای محدودیت از لحاظ سنی و همچنین برخی بیماریها مانند بیماران قلبی و فشار خون میباشد، به عنوان مثال افراد زیر 28 سال و بالای 55 سال موارد مناسبی برای کاشت مو نمیباشند.

FUT

در روش fut باریکه ای از پوست و مو به عرض حدود 2 سانتیمتر وطول 25 سانتیمتر از پشت سر بیمار برداشته می شود سپس پوست پشت سر با اندکی کشش به هم رسانده می شود و با نخ نایلون بخیه می شود و دوازده روز بعد بخیه های پشت سر برداشته می شود گر چه عرض نوار برداشته شده حدود 20 میلیمتر می باشد اما جای بخیه نباید از 4-3 میلیمتر پهن تر باشد و این اسکار بخیه کاملا زیر موها پنهان می شود و دیده نمی شود.باریکه برداشته شده از پشت سر توسط تکنسین های کاشت مو به قطعات کوچکی به نام گرافت تقسیم می شود که هر گرافت شامل 1 تا 4 تار مو می باشد سپس این گرافت ها در جلوی سر کاشته می شوند .

روش fut روش استاندارد برداشت مو در عمل جراحی پیوند  موی طبیعی می باشد بیشترین مقدار مو را در یک جلسه  می توان برداشت و کاشت نمود .هدر رفتن موها اندک است و بالای 90% موهای برداشته شده می بایست در آینده رشد کند .نسبت به روش fit زیبائی و بازدهی بالاتری دارد اما اندکی سنگین تر از روش fit می باشد .

عوامل موثر در کاشت

1- ميزان پوشش دهی موها درمنطقه کاشت که خود تابعی از فاکتورهای ذيل است:

مشخصات ظاهری و تراکم (تعداد) موها درناحيه دهنده (بانک مو)، مشخصات پوست سر در منطقه پشت سر، میزان طاسی وی از نظر شدت و وسعت، اندازه و شکل کلی سر فرد و مشخصات پوست سر از جمله رنگ پوست و قوام آن درمنطقه طاس.

2- ميزان مهارت پزشک از نظرعلم پزشکی و لذا اين کار حدالامکان بايستی توسط متخصص پوست و مو انجام شود. اگر به متخصص پوست مراجعه کرده و ايشان به دلايل متعدد توصيه کرد که کاشت مو به درد شما نمی خورد حتماً حرف او را قبول کرده و برای اطمينان به پزشکان با تخصص های ديگر مراجعه نکنيد زيرا متخصص پوست است که به دليل برخورداری از علم پیوند مو و وجدان کاری ناشی از اين دانش بهترين توصيه را به شما می نمايد.

3- هنر متخصص پوست از نظرعلم زیبایی شناسی که بتواند با استفاده ازنقاط ضعف و قوت بيمار بهترين نتيجه ممکن را برای حال و آينده وی بوجودآورد.

4- رعایت اصول هنری و علمی در بازسازی و یا خلق خط موی جلوی سر.

5- چیدِمان موها در مناطق گوناگون طاس به صورت نامنظم و با رعایت قرارگیری گرافت های گوناگون در هر منطقه.

6- وجدان کاری پزشک که سهم عمده ای از کار را تشکيل می دهد.

7- انتخاب بيمار مناسب پیوند موی طبيعی از هر نظر مانند سن، نوع ريزش مو، وجود بیماری ها و ده ها فاکتور ديگر.

مراقبت های بعدازعمل

۱- کمپرس یخ روی پانسمان موجود در منطقه کاشت در قسمت جلوی سر، ساعتی یکبار، هر نوبت ۲۰ دقیقه، بلافاصله پس از اتمام عمل تا وقت خوابیدن در روز اول مفید بوده و توصیه می شود.

۲- برای دو هفته محل برداشت مو در پشت سر را به طور مرتب در طول روز و شب گرم و مرطوب نگه دارید. کمپرس با حوله گرم و خیس یا اسفنج مرطوب و گرم برای این منظور مفید است. گرم و مرطوب نگه داشتن موضع برداشت مو کمک شایانی به بهبود سریع تر زخم ها کرده و اسکار(جوشگاه) محل برداشت نیز کمتر مشخص خواهد شد.

۳- در دو هفته اول پس ازعمل بهتر است که فرد از خم کردن سر خود در جهت رو به جلو خودداری کند زیرا با این کار به پوست پشت سر کشش بیشتری وارد شده و بنابراین امکان برجای گذاری جوشگاه (اسکار) محل برداشت مو در پشت سر افزایش می یابد.

۴- بهتر است که پس ازعمل  مابقی روز را در منزل استراحت کرده و در چند شب اول هنگام استراحت دو بالش نرم طوری زیر سرقرار داده شود که فرد به حالت نیمه نشسته بخوابد. برای یک هفته از انجام اعمالی که ممکن است باعث خو ن ریزی در محل کاشت مو شوند اکیدا خودداری شود، مثل کارهای سنگین که نیاز به زور زدن و فشارآوردن زیاد دارد، حرکات سریع و سرفه های شدید و خم شدن زیاد در حالت ایستاده مانند بستن بندکفش یا برداشتن اجسام از روی زمین.

۵- روز بعد از پیوند باید جهت برداشت پانسمان سرمراجعه شود. پس از شست وشوی اولیه در کلینیک لازم است که محل کاشت  روزانه با شامپوی بچه به صورت ملایم و با فشارکم شسته شود. شستن مرتب سر به خصوص در منطقه کاشت از اهمیت زیادی برخوردار است و برخلاف تصور بیماران اگر به درستی انجام شود نه تنها موجب بیرون آمدن موهای کاشته شده نخواهد شد بلکه باعث زدوده شدن لکه های خون، بتادین، دَلَمه و سایر آثار به جا مانده از جراحی نیز شده و خارش احتمالی پس از عمل را نیز تخفیف می دهد.

۶- اگر بیمار سرش را خوب بشوید ۳ تا ۴ روز بعد از عمل منطقه کاشت کاملا تمیز بوده فقط کمی قرمز و ملتهب است ولی درصورت عدم شست وشوی کافی منطقه کاشت مو پراز پوسته، شوره و چربی است و بنابراین احتمال دارد که بعدا دچارجوش های چرکی و کیست مویی شود که درمان آنها بسیارسخت است و احتمال آسیب رسیدن به موهای کاشته شده نیز می رود.

۷- معمولا ۱ تا ۲ هفته طول می کشد تا قرمزی و التهاب سربرطرف شود. برای پوشانیدن محل کاشت می توان از کلاه معمولی استفاده کرد. کلاه باید لبه دار، ازجنس پارچه ای قابل شست وشو، نرم و تا حدامکان گشاد بوده به طوری که با موهای کاشته شده تماس نداشته باشد. کلاه را باید هرروز شست.

میکرودرم لکه های صورت

3265_1_2_1

زیبایی پوست از زمانهای بسیار قدیم مورد توجه همگان بوده است واز روشهای مختلف برای رفع چروک ها وجوانسازی پوست استفاده شده است. با گذشت زمان روشهای جوان سازی تکامل پیدا کرده و از عوارض آنهاکاسته شده و روشهای جدید جایگزین روشهای قدیمی شده است.

یکی از راه های جدید و بدون عارضه در جوان سازی پوست میکرورم ابریشن می باشد که در ذیل راجع بهتکنیک و اثرات وعوارض آن بحث می شود.

میکرودرم ابریشن اولین بار در سال 1985 در کشور ایتالیا مورد استفاده قرار گرفت.سپس در اکثر کشورهای اروپایی

به عنوان روش بدون عارضه جوان سازی استفاده شد.این روش سپس در کشورهای امریکایی نیز مورد استفاده قرار گرفت.

روش کار میکرودرم

در این روش با استفاده از دستگاهی خاص نوعی کریستال بسیار ظریف از جنس اکسید آلومینیوم با فشار تنظیم شده ای با سطح پوست در تماس قرار می گیرد و ایجاد تراش بسیار سطحی در لایه های فوقانی شاخی پوست می نماید.ضمنا یک مکش نیز روی پوست انجام می شود که باعث جمع شدن کریستال ها از سطح پوست و همچنین بهتر شدن جریان خون به منطقه و فعال شدن سلول های فیبروبلاست و نتیجتا ترمیم و طراوت پوست میگردد.

مزایا

این روش بدون درد می باشد و نیازی به استفاده از بیهوشی یا بیحس کننده های موضعی نیست.این روش سریع و ساده است به همین دلیل به آن” لایه برداری زمان ناهار” نیز می گویند.یعنی میتوان در زمان استراحت برای ناهار از این روش استفاده کرد و دوباره سر کار برگشت.مهمترین مزیت میکرودرم لکه های قهوه ای روی پوست این است که این روش کاملا بدون عارضه می باشد.درمان با فواصل زمانی کوتاه قابل انجام است.در پوست های با رنگ مختلف و حتی بسیار تیره نیز می توان از این روش درمانی استفاده کرد.

موارد کاربرد

جوان سازی پوست

از این روش در درمان چروک های سطحی و کم عمق پوست می توان استفاده کرد.چندین جلسه درمان در این مورد بکار می رود.فواصل درمان را بر حسب وضعیت بیمار می توان تغییر داد و از هفته ای یک بار تا دو هفته یک بار فواصل را اضافه کرد . چروک های خیلی عمیق با این روش درمان نمی شوند ولی قوام کلی پوست پس از چند جلسه درمان بهتر خواهد شد و پوست شفاف تر و محکم تر می شود.چون در این روش سایش پوست سطحی است جوشگاه و تغییر رنگ پوست دیده نمی شود.به همراه این روش از لیزرهای جوان سازی بدون زخم می توان استفاده کرد که نتیجه درمان را خیلی بهتر می کند .

لک های پیری

این لکها یا مربوط به آفتاب بوده یا در سنین بالا در پوست های روشن دیده می شود .این لک ها با روش درمانی مذکور  قابل درمان می باشد.

لکهای حاملگی

مهمترین اثر میکرودرم لکه های صورت کمرنگ یا محو کردن لکهای حا ملگی است مخصوصا اگر همزمان با آن از داروهای لک بر استفاده شود.بررسی های اخیری که روی این روش درمان انجام شده نشان دهنده افزایش 20 برابری نفوذ ویتامین سی موضعی پس از یک جلسه درمان میباشد.اثر این روش درمانی در لک هایی که قبلا با درمانهای ضد لک بهبود نیافته اند مشهود تر است.

درمان جوشگاه های آکنه و آبله مرغان

جوشگاه های زخم و اسکارها نباید زیاد عمیق باشد و معمولا” بر حسب نوع اسکار و محل و عمق آن به چندین جلسه درمان هفتگی نیاز دارد .در ترمیم جوشگاه های سوختگی نیز از این روش می توان استفاده کرد.

رفع منافذ باز پوست

باز شدن منافذ پوست یکی از مشکلات عمده در خانم ها و آقایان می باشد.یکی از راههای درمان منافذ باز پوست استفاده از لایه برداری با روش مذکور است.بعد از چند جلسه رفع و درمان منافذ باز پوست با میکرودرم بعلت بافت سازی و محکم تر شدن پوست منافذ پوستی نیز کوچک تر می شود.

تمیز کردن پوست

برای از بین بردن جوشهای سر سیاه که بسیار شایع می باشد نیز می توان از لایه برداری استفاده کرد.کاهش جوشهای سر سیاه پوست به کم شدن ضایعات جوشهای غرور جوانی نیز کمک خواهد کرد .

درمان ترکهای پوستی

در درمان ترکهای پوست درزمان حاملگی یا چاقی و بلوغ نیر می توان از این روش استفاده نمود که البته خیلی خوب به درما ن پاسخ نمی دهد.

عوارض

اگر پوست مراجعه کننده تیره باشد یا لایه برداری عمیق انجام شود و پوست تحریک شود، ممکن است لک و تیرگی ایجاد کند. درمان باید ظریف و سطحی باشد. برخی پزشکان به قدری این کار را بد انجام می دهند که باعث زخم شدن پوست می شوند و این زخم بعدها لک های بدی روی پوست باقی می گذارد.

پس افرادی که برایشان میکرودرم انجام می شود، باید حتما از ضدآفتاب استفاده کنند؟

بله، در تمام اقدام هایی که برای زیبایی پوست انجام می گیرد، چون لایه های سطحی مرده پوست برداشته می شوند، اثر حفاظتی آن در برابر آفتاب کمتر خواهد شد. به همین دلیل بعد از انجام پیلینگ، لایه برداری یا لیزر لازم است حتما از ضدآفتاب خوب و مناسب استفاده شود.

▪ پس افرادی که از این روش درمانی استفاده کرده اند ، باید حتما از ضدآفتاب استفاده کنند؟

بله، در تمام اقدام هایی که برای زیبایی پوست انجام می گیرد، چون لایه های سطحی مرده پوست برداشته می شوند، اثر حفاظتی آن در برابر آفتاب کمتر خواهد شد. به همین دلیل بعد از انجام پیلینگ، میکرودرم یا لیزر لازم است حتما از ضدآفتاب خوب و مناسب استفاده شود.

▪ انجام این درمان برای همه مجاز است؟

منع سنی ندارد و با توجه به نیاز از ۱۷ تا ۲۰ سالگی به بعد می توان آن را انجام داد اما بهتر است در دوران بارداری و شیردهی به دلیل پودراکسیدانی که دارد، استفاده نشود. افراد مبتلا به عفونت های حاد صورت، جوش های شدید یا تبخال نیز بهتر است این کار را انجام ندهند.

مراقبت های قبل و بعد از درمان

درصد زیادی از رضایت مندی بیمار پس از انجام هر نوع عمل، اعم از زیبایی و غیر زیبایی، بستگی به نحوه مراقبت خود فرد قبل و پس از انجام آن فرآیند دارد. طوری که گاهی ممکن است بیمار با پشت گوش انداختن و رعایت نکردن مراقبت های پس از عمل نتیجه را کاملا برعکس و به طور قطع به ضرر خود تمام کند.

مدت انجام عمل حدودا 15 تا 20 دقیقه می باشد. می توان آن را هر دو هفته یا هر هفته یا هر ماه یک بار (بسته به شرایط بیمار) انجام داد. تعداد جلسات انجام درمان در افراد مختلف متفاوت است و می تواند حدودا 8 تا 10 جلسه باشد. اگر چه باید به این نکته توجه داشت که اثر درمانی میکرودرم لکه های صورتبسته به پاسخ پوست فرد و قدرت سازندگی آن ممکن است خیلی زود یا کمی دیرتر مشاهده شود. همچنین شدت آسیب پوست قبل از شروع درمان در نتایج درمان تأثیر گذار می باشد؛ به عنوان مثال اِسکارهای شدید قدیمی و بسیار عمیق ناشی از آکنه بسیار دیرتر و کمتر از اسکارهای جدید سطحی یا متوسط به درمان پاسخ خواهند داد.

از دو هفته قبل از انجام درمان نباید پیلینگ شیمیائی ,آفتاب گیری (برنزه کردن), مصرف واکس صورت و تزریقات کلاژن صورت گرفته باشد هم چنین از 3-2 روز قبل از میکرودرم نباید از مواد لایه بردار (دارو های ضد جوش و ضد لک)استفاده شده باشد. لازم است آقایان 3-4 ساعت قبل از عمل اصلاح نمایند. نکته مهم دیگر این که انجام این روش درمانی برای خانم های باردار توصیه نمیشود.

برای شروع درمان ، ابتدا پوست تمیز می شود و از آرایش و چربی کاملا پاک می گردد. سپس به مدت لازم، بر حسب نوع پوست و ضایعه آن که توسط پزشک تعیین می گردد، سایش در جهات مختلف و روی قسمت های مختلف انجام می شود. پس از اتمام درمان ممکن است از ماسک های مخصوص جهت تکمیل پروسه درمان استفاده می شود.

پس از اتمام میکرودرم لکه های صورتحالا نوبت بیمار است که پروسه درمان را کامل کند. ابتدا باید توجه داشت که در 48 ساعت اول پس از انجام عمل مصرف فراوان ضدآفتاب و با فاصله 3 ساعت یک بار و پرهیز از قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید توصیه می گردد. استفاده از آب داغ تا 24 ساعت بعد از درمان ممنوع است و بهتر است در 48 ساعت اول از کرم های لایه بردار و ضد لک استفاده نشود. آقایان در صورت تمایل بعد از 12 ساعت میتوانند صورتشان را اصلاح نمایند. همچنین خانم ها باید توجه داشته باشند که به مدت 2-1 روز بعد از درمان از آرایش کردن اجتناب کنند و استفاده از بند و موم بعد از 3-4 روز مجاز است.

در اثر انجام درمان ، در اکثر موارد تنها قرمزی مختصری برای 4-2 ساعت ایجاد می شود که خود به خود رفع می شود. اگر چه عوارض جانبی ناشی از این روش بسیار نادر است، اما ندرتاٌ ممکن است سرخی یا خطوط پیگمانته ناشی از آسیب به پوست برای چند روز دیده شود. این عوارض بیشتر در بیمارانی رخ می دهد که به خوبی از پوست خود در برابر آفتاب مراقبت ننموده اند .

پیلینگ صورت

121586.582976afab59245c6e21b0f4bae17d62

Peelingاز To Peelبه معنی برداشتن یک قشر سطحی از روی پوست است. این عمل در اصطلاح پیلینگ یا سایش یا لایه برداری سطحی گفته می شود که توسط این عمل یک لایه سطحی از سلولهای مرده پوست که حاوی جوش، جای جوش و لکه های قهوه ای پوست برداشته می شود. در نتیجه این عمل، مشکلات پوستی مانند کدر بودن، زبر بودن، منافذ باز و چروک های ریز از بین رفته و پوست حالت شاداب و باطراوت پیدا می کند.

تاریخچه

از زمانهای گذشته جلوگیری از روند  پیرشدن پوست از طریق حفظ و نگهداری جوانی و سلامت پوست یکی از دغددغه های فکری بشر بوده است. چرا که پوست اولین جایی است که مورد قضاوت دیگران قرار می گیرد. سابقه استفاده از اسید های زیبایی و استفاده از شیرحمام (اسید لاکتیک) توسط کلوپانراویا استفاده رومیان از وان شراب به اعصار گذشته باز می گردد. استفاده از مواد سوزاننده در پاپیروس بدست آمده از3500سال پیش از مبداء تاریخ مصر نقل شده است. ولی نخستین اقدام عملی به دهه1870و زمان Unonباز می گردد که خمیری تهیه کرد که از آن به منظور لایه برداری پوست استفاده می شد. در اواخر دهه 30در ایالات متحده«آنتوانت لاگاس» اقدام به پیلینگ با فنل کرد. وی از روش پدرش که پزشکی فرانسوی بود برای بهبود اسکار های ناشی از جراحات جنگ پیروی می کرد.

فواید لایه برداری

در عصر حاضر و با پیشرفت زندگی صنعتی و آلودگی های محیطی و از همه مهمتر نازک شدن رو به ازدیاد لایه اوزون که خود نقش بسزایی در فیلتر طیف سوء اشعه ماوراء بنفش خورشیدی بازی می کند و پوست انسان در این میان از همه اعضاء آدمی در دسترس تر و آسیب پذیرتر است، نیاز مبرمی به حفاظت از  این عوامل مضر زیست محیطی دارد. از عوارض سوء تابش اشعه فرابنفش می توان به بدخیمی های پوستی، لکه های پوستی، کک و مک، تلانژکتازی، کراتوزهای آفتابی، تغییر رنگ پوست و ایجاد چین و چروک در پوست اشاره نمود. برای درمان پوستهای آسیب دیده مجموعه ای از روشها به نام پیلینگ صورت می گیرد که موجب تصحیح بسیاری از مشکلات در اپیدرم و یا درم می شود.

روش های لایه برداری

یک نوع تقسیم بندی براساس نوع عامل لایه برداری وجود دارد :

1-  شیمیایی

تکنیک شیمیایی به معنی تخریب و برداشت کنترل شده لایه هایی ا زپوست بواسطه ترکیبات شیمیایی با هدف محو آثار باقیمانده از جوش و آکنه،بثورات جلدی، کک ومک وانواع لکه های پوستی است. درمان با استفده از این روش بسته به عمق آن از یک روز تا دو هفته به طول می انجامد و پس از دوره پوسته ریزی، پوستی جدید جایگزین می گردد.عمق درمان به غلظت ماده موثره، تعداد دفعات مصرف و مدت زمانیکه روی پوست می ماند، بستگی دارد. از اینگونه مواد می توان به سالسیلیک اسید، اسید لاکتیک، اسید کربولیک (فنل) اسید تری کلرواستیک، رزور سینول، اسیدرتینوئیک اشاره نمود .

2- مکانیکی

که طی آن به وسیله وسایل الکترومکانیکی خاصی پوست ساییده می شود و در رفع اسکار های عمیق تر ناشی از آکنه ها کاربرد بیشتری دارد.

3- پیلینگ لیزری

که در سالهای اخیر صورت می گیرد در حال حاضر از دو نوع لیزر برای لایه برداری استفاده می شود. لیزر دی اکسید کربن، لیزر اربیم یاگ که در این دو نوع لیزر از خواص تبخیر آب ونکروز گرمایی آنها برای پیلینگ صورت استفاده می شود.

انواع پیلینگ پوست براساس عمق درمان

پیلینگ سطحی

ملایم ترین نوع درمان است که به صورت سرپایی و بدون نیاز به بی حسی، با استفاده از فرآورده های حاوی یک اسید رقیق روی انواع پوست ها قابل اجراست. اساساً اپیدرم یا روپوست را مورد عمل قرار می دهد و در موارد چین و چروک های ظریف ناشی از آفتاب، کک و مک، لکه های بارداری و تغییرات رنگ پوست، اسکارهای خفیف آکنه و ضایعات آفتابی خفیف به کار می رود. پوسته ریزی اندکی به مدت 5-3 روز ایجاد می شود و یک هفته بعد قابل تکرار است. باید توجه داشت که آثار مثبت این نوع درمان چندان محسوس نبوده، قادر به حذف کامل چین و چروک یا لکه های پوستی نمی باشد. لذا برای کسب نتایج مطلوب و تکرار آن الزامی است.

پیلینگ متوسط

این نوع درمان عمیق تر و موثرتر از روش سطحی بوده و به درم  یا پاپیلر می رسد و ترمیم آن حدود 8-7 روز طول می کشد و در صورت نیاز بالینی چند هفته بعد می توان آن را تکرار کرد. از آنجایی که تکنیک درمانی متوسط موجب سوختگی درجه 2 پوست می گردد، عوارض آن از نوع قبلی بیشتر است و چند روز استراحت در منزل الزامی است.

احتمالاً بروز درد و تورم خصوصاً در مناطق اطراف چشم وجود دارد هدف از انجام لایه برداری متوسط از بین بردن چین و چروک های خفیف تا متوسط تغییرات پیگمانتاسیون و لکه های پوستی، ضایعات جدی و سایر آثار دراز مدت ناشی از تشعشات خورشید است.

پیلینگ عمیق

در این روش ماده موثره اغلب ترکیبان فنلی می باشد، به درم رتیکولر و لایه های عمیقی پوست نفوذ می کند و موجب سوختگی درجه 2 می شود. در  موارد ضایعات عمیق مانند چین های عمیق پوستی و اسکارهای شدید آکنه و در بیمارانی که دچار پیری پوست ناشی از آفتاب بوده ولی مایل به جراحی نیستند استفاده می شود. از سایر انواع روش ها موثرتر ولی در عوض دارای عوارض جانبی شدیدتر است جایگزینی پوست جدید از 10 تا 14 روز بعد آغاز می شود. بنابراین پست تا 3 هفته قرمز و ملتهب بوده، درمان کامل آن ممکن است تا چندین ماه به طول بیانجامد استراحت در منزل پس از انجام این نوع درمان الزامی است.

لایه بردارهای طبیعی

در زیر به دو روش برای ساخت لایه ‌بردار اشاره می‌کنیم:

لایه‌بردار جو دوسر و آلوئه‌ورا

• نصف فنجان جو دو سر خام

• یک چهارم فنجان عسل طبیعی

• یک قاشق چای‌خوری روغن‌زیتون

• یک قاشق چای‌خوری ژل آلوئه‌ورا

  • ۲ قاشق چای‌خوری آب

ابتدا همه مواد را در یک کاسه کوچک خوب مخلوط کنید. سپس به آرامی در حرکت‌های دایره‌ای حدود یک دقیقه روی صورت و گردنتان بمالید. بعد با آب ولرم شیر شسته و با یک لیف نرم و مرطوب روی آن بمالید.

در آخر کار با آب سرد بشویید تا همه منافذ پوست بسته و خشک شود.

ماسک جو دوسر و نمک

• نصف فنجان نمک دریایی

• یک چهارم فنجان جو دو سر خام

  • ۶ قاشق غذاخوری روغن بذرکتان
  • ۸ قطره روغن گل شمعدانی

ابتدا همه مواد را در یک کاسه کوچک خوب مخلوط کنید. سپس به مدت چند دقیقه در حمام روی بدنتان ماساژ دهید. در آخر با آب سرد دوش بگیرید و پوستتان را خشک کنید.

مراقبت‌های بعد از درمان

مراقبت‌های بعد از پیلینگ هم بسیار مهم است و اگر انجام نشود قطعا عوارضی خواهد داشت.

پس از پایان لایه‌برداری، در یک دوره ۲ هفته‌ای، باید از پوست مراقبت کرد. البته در لایه‌برداری عمقی، مراقبت بیشتری لازم است. پس از درمان به روش سطحی، پوست کمی قرمز می‌شود و پزشک معمولا وازلین یا پمادهای ترمیم‌کننده تجویز می‌کند. اگر درمان عمیق‌‌تر باشد، فرد باید ۳ تا ۵ روز تا بازسازی کامل لایه سطحی پوست، از مواد پوشاننده مانند کرم مرطوب‌کننده یا آنتی‌بیوتیکی استفاده کند. بعد از درمان تا ۶ هفته باید از مواجهه شدید با نور خورشید خودداری کرد و به دلیل اینکه در فصل تابستان مواجهه بیشتر و شدیدتر با نور خورشید وجود دارد، انجام پیلینگ‌های عمقی در این فصل توصیه نمی‌شود.

پیلینگ سطحی معمولا در درمان آکنه و التهاب و قرمزی ناشی از آن، چین و چروک سطحی، ملاسما یا لک بارداری به کار می‌رود ولی پیلینگ صورت برای لایه برداری عمقی برای بهبود جای فرو رفته آکنه و جوانسازی پوست انجام می‌شود. با وجودی که این نوع درمان به‌وسیله متخصص انجام می‌شود، شانس بروز عوارض در صورتی که بیمار به درستی انتخاب نشود، وجود دارد؛ بروز عوارضی مانند جوشگاه، تغییرات رنگدانه‌ای از جمله تیره شدن یا روشن شدن پوست به‌خصوص در افراد با پوست تیره.

روش های کاشت مو

20243.jpg..

ریزش مو یکی از مشکلاتی است که به جرات می توان گفت اکثر مردم دنیا با آن مواجه هستند و هر کس به نوعی درصدد رهایی از آن است ولی واقعا چه زمانی موها ریزش دارند؟ به طور کلی در هر زمانی ۱۰درصد از موها در حال استراحت هستند و بعد از گذشت ۳ تا ۴ ماه این موها می ریزند و به جای آن ها موهای جدیدی رشد می کنند. درعلم پزشکی زمانی می گویند، فرد دچار ریزش مو شده است که در طول روز بیش از ۵۰ تا ۱۰۰ تار موی او بریزد یا اگر حدود ۱۰۰ تار مو را بکشند بیشتر از ۴ تا ۵ تار مو کنده شود و بریزد.

عوامل ریزش مو

▪ عوامل تغذیه ای: یکی از شایع ترین علل ریزش موها، عوامل تغذیه ای و به خصوص فقر آهن است، البته کمبود روی، کلسیم و پروتئین و… نیز می توانند باعث ریزش مو شوند.

▪ بیماری یا جراحی سخت: ۳ یا ۴ ماه پس از یک بیماری سخت یا جراحی خشن به خاطر استرسی که به وجود می آید ممکن است به طور ناگهانی تعداد زیادی از موها بریزند که البته موقتی است. بیماری هایی مثل دیابت نیز می توانند ریزش مو ایجاد کنند.

▪ اختلالات هورمونی: اگر مشکل تیروئیدی وجود داشته باشد، چه پرکار و چه کم کار، می تواند باعث ریزش موی شما شود ولی با حل مشکل تیروئید، این مشکل هم حل خواهد شد. شاید تعادل هورمون های زنانه مثل استروژن یا مردانه مثل آندروژن به هم خورده باشد که باز هم می تواند از علل ریزش مو باشد. متعادل کردن این هورمون ها نیز به حل ریزش مو منجر خواهد شد.

▪ چربی پوست سر: اگر پوست سر چرب باشد یا حتی پوست شوره داشته باشد ممکن است ریزش مو بیشتر شود.

▪ خشکی پوست سر: گاهی نیز خشکی شدید پوست سر و انواع درماتیت ها و زمانی که گردش خون خوبی در این منطقه وجود ندارد، ممکن است باعث ریزش موها شوند.

انواع روش ها

روش FUE

 FUE در واژه به معنای جداسازی به بخش‌های فولیکولی می‌باشد که در واقع تمامی روش‌های موجود کاشت مو مانند: FIT, FUT , FUG , FUM, SUT, BUT و… را شامل می‌شود. یعنی برداشتن مو از ناحیه‌ای از بدن شخص و انتقال یا پیوند آن موها به نواحی دیگر بدن در همان شخص، این انتقال معمولاً به ناحیه کم مو یا طاس سر، ابرو، ریش و… می‌تواند صورت گیرد.

روش FIT

FIT در واژه به معنای تکنیک جداسازی فولیکول‌ها. در این روش بوسیله پانچ از ناحیه بانک مو، که معمولاً از پشت سر و بالای گوشها انتخاب می‌شود، فولیکول‌ها برداشت شده و در ناحیه‌ای که نیاز به کاشت مو احساس می‌شود، مجدداً بوسیله پانچ و یا SLIT این فولیکول‌ها کاشت یا پیوند داده می‌شوند.

روش BHT

BHT در روش کاشت مو به روشی گفته می‌شود که بجای برداشت مو از ناحیه پشت سر از موهای بدن مانند سینه، کمر، ران، ناحیه شرمگاهی و یا هرجای بدن که بتوان از آنجا مو برداشت کرد به روش پانچ مو را برداشت می‌کنند و در قسمت مورد نیاز موی برداشت شده را کاشت می‌کنند.

روش FUT

روش FUT به معنی پیوند واحد های فولیکولی می‎باشد که یکی از روش‎های کاشت مو را تشکیل می‎دهد. قاعده این روش از انتقال، میکروگرافت‎های برداشت شده از موهای پشت سر به بخش طاسی سر تشکیل شده است و یکی از روش های پیوند مو می باشد. این عمل با بی حسی موضعی انجام می‎شود و بنابراین عملی بی درد است. مراحل این عمل عبارتند از:

- برداشت نواری از مو‎ها از بخش دهنده در پشت سر

- بریدن نوار

- برش زدن گرافت ها

- قراردادن گرافت‎ها در منطقه پذیرنده

عوارض

نازک شدگی مو، یک عارضه جانبی متداول است که معمولا موقتی است. وجود قطعات مختلف طاسی بر روی سر نیز متداول است بطوریکه 50 درصد موها در هر روز از دست می‎روند. سکسکه‎های بعد از عمل هم در حدود 5% بیمارانی که متحمل کاشت مو شده‎اند، دیده می‎شود. دیگر عوارض جانبی شامل تورم نواحی نظیر پوست سر و پیشانی می‎شود. اگر چنین امری ناراحت کننده است، داروهایی برای آرام سازی ورم وجود دارد. به علاوه، بیماران باید اگر پوست سر آن‎ها شروع به خارش کرد مراقب باشند، چون خاراندن پوست سر وضعیت را حادتر و باعث شکل گیری دلمه‎های پوستی می‎شود. از یک مرطوب کننده یا شامپو برای برطرف کردن خارش می‎شود استفاده کرد.

مراقبت های بعد از عمل

۱ – کمپرس یخ روی پانسمان موجود در منطقه کاشت در قسمت جلوی سر، ساعتی یکبار، هر نوبت ۲۰ دقیقه، بلافاصله پس از اتمام کاشت مو تا وقت خوابیدن در روز اول مفید بوده و توصیه می شود.

۲ – برای دو هفته محل برداشت مو در پشت سر را به طور مرتب در طول روز و شب گرم و مرطوب نگه دارید. کمپرس با حوله گرم و خیس یا اسفنج مرطوب و گرم برای این منظور مفید است. گرم و مرطوب نگه داشتن موضع برداشت مو کمک شایانی به بهبود سریع تر زخم ها کرده و اسکار(جوشگاه) محل برداشت نیز کمتر مشخص خواهد شد.

۳- در دو هفته اول پس از کاشت مو بهتر است که فرد از خم کردن سر خود در جهت رو به جلو خودداری کند زیرا با این کار به پوست پشت سر کشش بیشتری وارد شده و بنابراین امکان برجای گذاری جوشگاه (اسکار) محل برداشت مو در پشت سر افزایش می یابد.

4- کَبَره (کِراست) هایی که در محل کاشت مو وجود دارند با شست وشوی ملایم روزانه و در عرض چند روز خودبه خود افتاده و بنابراین از کندن و دستکاری آنها اکیدا خودداری کنید. کلاه گیس در هفته اول ممنوع است و در صورتی که بیمار بخواهد در هفته دوم از آن استفاده کند بهتر است که از ۱۲ ساعت در روز بیشتر نباشد. از هفته سوم استفاده از کلاه گیس آزاد است.

5-  فعالیت بدنی شدید و ورزش تا یک هفته ممنوع و سپس ورزش سبک (به جز شنا) با احتیاط از نظرضربه به سرآزاد است. پس از دو هفته همه نوع ورزشی مجاز است. قراردادن منطقه کاشت مو در معرض هوای آزاد و نور خورشید بسیار مفید است. بعد از کاشت موی طبیعی مرخصی از محل کار لازم نیست، معمولا مشکل خاصی پیش نمی آید و فرد می تواند یک تا دو روز بعد به سرکارش باز گردد.

6- به طور کلی دو هفته پس از انجام کاشت مو به هر روشی که باشد، همه چیز به حالت طبیعی برمی گردد. به این معنی که شست وشوی سر به صورت عادی و با فشار معمولی آب انجام شده و فعالیت های روزمره و ورزشی فرد نیز عادی می شود.

رینوپلاستی

صورت در معرض دید ترین قسمت بدن ماست و بینی در مرکز آن واقع شده و برجسته است لذا اشکالات ساختمانی بینی برای تمام افراد بوضوح قابل رویت است.
عمل بينی، افزون بر ايجاد تناسب درخود بينی، ارتباط خوشايندتری را بين بينی وديگر اجزای صورت برقرار مي كند. به همين دليل نبايد بينی را به عنوان عضوي مجزا و مجرد درنظر گرفت. رابطه تنگاتنگ بينی با پيشانی، چشم، لب وچانه به گونه ای است كه هرنوع نقص دراجزای صورت مي تواند براين ارتباط ظريف تأثير گذارد. به عنوان مثال چانه كوچك ،موجب برآمده تر به نظر رسيدن بيني مي شود. بی توجهی نسبت به تناسب بينی با اجزای صورت موجب عدم دسترسی به نتيجه رضايت بخش خواهد شد.

، نتایج جراحی بینی گوشتی با لیزر بهتر از آب درمی آید. درست است؟

خیر. استفاده از لیزر در اعمال جراحی سر و گردن به مشکلات خاصی مانند ضایعات پوستی، عیوب انکساری چشم و ضایعات حنجره محدود است، ولی اعمال جراحی زیبایی با لیزر بیشتر جنبه تبلیغی و عوام فریبی دارد و در دستان جراح مجرب ضرورتی ندارد.
آنچه که از بینی کاسته یا به آن افزوده می‌شود، معمولا به همان صورت باقی می‌ماند، اما آنچه در مورد بینی گوشتی صدق می‌کند، تورم شدیدتر و طولانی‌تر است
گاهی کسی بینی گوشتی دارد و در طراحی کامپیوتری بینی قلمی برایش تصویر می شود، ولی در نهایت پس از عمل بینی اش به آن شکل درنمی آید. می توان به این طراحی های کامپیوتری اعتماد کرد؟
این متاسفانه از مواردی است که دامن گیر افراد و همکاران جوان می شود چون برای جذب بیمار با ایجاد ذهنیات و تصورات غیرواقعی سطح انتظار بیمار را بالا می برند. چنین کاری حتی در صورت موفقیت آمیز بودن جراحی، نارضایتی بعدی بیمار را در پی خواهد داشت.
بهترین طراحی عمل، در حین انجام عمل جراحی است که ضمن حفظ عمل طبیعی بینی، شکل بینی هماهنگ با سایر اعضای چهره باشد و پیش از آن به بیمار این مورد توضیح داده شده باشد. طراحی کامپیوتری هیچ تاثیری در شیوه و نتایج طراحی زیبایی بینی ندارد و جنبه تبلیغاتی دارد.
uHBrucRl2MLuXVQemwg0EDTvo4dpAxjY

عمل كردن كدام بيني راحت‌تر است؛ بيني گوشتي يا بيني استخواني؟

عمل جراحی بينی يكي از تكنيكي‌ترين اعمال جراحي است و انجام آن هيچ‌گاه راحت نيست و نيازمند جراح باتجربه و دوره‌ديده است و يك جراح باتجربه و دوره‌ديده از عهده هر دو نوع بيني برمي‌آيد ولي در هر مورد بايد تكنيك‌هاي مناسب آن نوع را به كار برد.

بهبودي بيني گوشتي سريع‌تر است يا بيني استخواني؟

هنگامي كه مشكل اصلي در بزرگي يا بدشكلي استخوان‌ها و غضروف‌هاي دو سوم فوقاني بيني و پوست نازك باشد با شكل دادن به اسكلت بيني و كشيدن پوست نازك روي آنها، مي‌توان به سرعت شكل زيباي ساخته شده را آشكار كرد ولي اگر بافت نرم زياد و به خصوص پوست قطور مشكل اصلي باشد، چون تورم ناشي از عمل، زيادتر و طولاني‌تر است براي اينكه شكل نهايي بيني معلوم شود بايد بيمار و جراح صبر بيشتري داشته باشند. در افراد با پوست نازك شكل نهايي بيني در نماي نيمرخ پس از 6 ماه مشخص مي‌شود ولي در نماي روبه‌رو ممكن است تا 18 ماه بيني به كوچك شدن ناشي از كاهش ورم ادامه دهد. اين زمان براي پوست‌هاي قطور مطمئنا طولاني‌تر است.

آيا روش جراحي بيني استخواني با بيني گوشتي متفاوت است؟

ابتدا يك نكته را بگويم، در ايران به ندرت ممكن است با كسي برخورد كنيم كه فقط بيني گوشتي يا بيني استخواني داشته باشد و در اغلب موارد تركيب هر دو وجود دارد و بايد تكنيك‌هاي مناسب براي هر دو را به كار برد. در بيني‌هاي استخواني مهم‌ترين كار، كاستن از حجم بيني و شكل‌دهي آن است در حالي كه در بيني‌هاي گوشتي مهم‌ترين اقدام كاستن بافت از يك قسمت و افزودن بافت به قسمت يا قسمت‌هاي ديگر است. بافت افزودني در اغلب موارد غضروفي است كه از تيغه بيني برداشته مي‌شود ولي گاهي به علت سابقه ضربه يا شكستگي يا به دليل نامشخص تيغه غضروفي بيني، استخواني مي‌شود و قابل استفاده نيست. در اين هنگام معمولا انتخاب دوم غضروف گوش است. لازم به ذكر است كه برداشتن غضروف از گوش اثر بسياري كمي بر جاي مي‌گذارد و نبايد براي افراد نگراني ايجاد كند. چون شكل دادن به بيني گوشتي بسيار مشكل است و توصيه مي‌كنم كه فقط توسط جراحان باتجربه انجام شود.

کاشت مو به روش fit

1381051994_3899450_laizer4

کاشت مو چیست؟

یک عمل جراحی سبک و سرپائی می باشد که در کلینیک قابل انجام می باشد. این عمل نیازی به بیهوشی و بستری ندارد و با بیحسی موضعی انجام می شود درد موقع عمل حدود 4 دقیقه و موقع تزریق آمپول های بیحسی می باشد و در حد درد آمپول های دندانپزشکی می باشد. طبق قوانین وزارت بهداشت و درمان پیوند مو در مطب ها غیر قانونی می باشد و می بایست در درمانگاه پوست و مو یا در بیمارستان انجام شود .

موهای کاشته شده زنده می باشند و رشد می کنند و موی طبیعی می باشند این موها چون از پشت سر برداشته می شوند ضخیمتر و قوی تر از موهای عادی جلوی سر می باشند و نمای بهتری ایجاد می کنند . باید بدانید در کاشت و پیووند مو در یک جلسه معمولا موی کاشته شده نسبت به موی طبیعی خودش را اندکی کم پشت تر نشان می دهد اما اگر با تکنیک درست کاشت انجام شود حالت و نمای دیده شده بایست طبیعی باشد .

در این عمل مهمترین مسئله طبیعی بودن نمای ظاهری بیمار می باشد و اینکه حالت مصنوعی دیده نشود . در کاشت مو دو مرحله داریم برداشت مو و کاشت. برداشت مو به سه روش fut و fit  (یا همان fue) و ترکیبی انجام می شود و پیوند مو یک روش می باشد و با هر روشی برداشت انجام شود کاشت آن تفاوتی ندارد . نامگذاری روش های پیوند مو بر اساس نوع برداشت آن انجام شده است بنابراین سه نوع روش کاشت داریم :

FUT

FIT

روش ترکیبی

کاشت مو به روش fit

پیوند مو با روش غیر جراحی FIT از سال 1381(2002میلادی) مورد استقبال پزشکان و بیماران قرار گرفته است. در این روش تحت بیحسی موضعی فولیکول های مو یک به یک از پوست سرخارج می شود. این کارتوسط سوزن های ظریف بنام پانچ انجام می شود و لازم نیست پوست برش داده شود. گفتنی است در زیر پوست به هر فولیکول مو ماهیچه باریکی متصل است بنام arrector muscle که محکم ترین نقطه اتصال فولیکول با درم است و با بریده شدن این عضله توسط پانچ فولیکول مو آزاد شده و با پنس خارج می شود.

سوالات متداول

چرا مردم از کاشت با روش غیرجراحی FIT استقبال می کنند؟

در همه جای دنیا مردم دوست دارند کارهای زیبایی از جمله کاشت مو را بدون برش جراحی یا با حداقل آسیب انجام دهند . مزیت های اصلی روش غیر جراحی FIT عبارتند از: درد یا سوزش اندک بعد از عمل ، بهبود سریع محل برداشت موها از پشت سر و فقدان اسکار یا خط عمل.

پانچ های FIT سوزن های بسیارباریک هستند (حداکثر 1.2 میلیمتر) . پانچ دسته دار یک میلیمتری جهت برداشت مو از ناحیه پشت سر مورد استفاده قرار می گیرد

چرا پزشکان از کاشت مو به روش fit استقبال می کنند؟

روش غیر جراحی به اتاق عمل بزرگ ، پرسنل زیاد و تجهیزات پیچیده نیازندارد. این کار با کمک یک نفر تکنسین پیوند مو و با استفاده از پانچ دستی انجام می شود. بیمار نیز استرس جراحی ندارد. ضمنا در یک روز می توان هم زمان برای چند نفر کاشت مو انجام داد . میکروموتورسرعت برداشت موها را بیشتر می کند .

آیا می توان از روش FIT در همه افراد طاس استفاده کرد؟

پیوند مو به روش مذکور در همه افراد موفقیت آمیز نیست. در یک مطالعه بر روی دویست نفر در 25% ازافراد کیفیت گرفت ها عالی و در %35 از افراد کیفیت گرفت ها خوب بود. یعنی جمعا 60 % افراد کاندید مناسبی برای FITبودند . در 40% از بیماران ریشه موها حین خارج کردن گرفت ها با پانچ آسیب می بیند و طبیعتا کاشت گرفت های آسیب دیده نتیجه رضایت بخش و قابل قبولی ندارد.

چرا ریشه موهای بعضی از افراد با ورود پانچ به درون پوست سرقطع می شود؟

قطع شدن ریشه موها با پانچ علل مختلفی دارد:

1-         در افرادی که ریشه موها بلند و عمیق است احتمال دارد با فشار پانچ فولیکول ها قطع شود.

2-         ممکن است ریشه موها از یکدیگر فاصله داشته باشد و موازی نباشند در نتیجه لبه تیز پانچ یک یا دو ریشه را قطع می کند.

3-         گاهی پوست سر چنان سفت است که نمی توان با پانچ آن را برش داد و اگراین کار با فشار انجام گیرد ،فولیکول های مو صدمه می بیند.

4-         ممکن است انتهای ریشه موها محکم به بافت های زیرین پوست چسبیده باشد(به خصوص موهای بالای گردن ونواحی گیجگاهی) و پیاز موهاحین بیرون کشیدن با پنس کنده شود .

5-         در صورت استفاده از میکروموتور یا دستگاه سیفر به خاطر چرخش سریع پانچ در یک جهت ممکن است ریشه ها موها آسیب ببیند.

کاشت مو به روش fit چند ساعت طول می کشد؟

بستگی به تعداد گرفت های مورد نیازو سرعت عمل پزشک دارد. معمولا ظرف 5 ساعت 1000-2000 گرفت برداشته و کاشته می شود (Quick FIT) و در صورت نیاز به گرفت های بیشتر لازم است بیمار روز دوم نیزمراجعه کند.در بعضی از مراکز سرعت کار بسیار پایین است مثلا روزی 200-300 گرفت برداشته می شود درنتیجه لازم است بیمار 6 یا 7 روز مراجعه داشته باشد!.

چه کسی می تواند کاشت و پیوند مو را برای بیمار انجام دهد ؟

مهمترین مسئله این است که فرد انجام دهنده پیوند مو میبایست حتما پزشک باشد .متاسفانه اخیرا دیده شده است تکنسین های کاشت که آموزشهای لازم را توسط پزشکان محترم دیده اند به صورت مستقل اقدام به عمل (fit) میکنند که گاه باعث صدمات جانی ، مالی و آسیب های برگشت نا پذیری برای مراجعین محترم پیوند مو می شود.

عمل جراحی پیوند مو شامل دو قسمت مهم میباشد :

1. جنبه تکنیکی کاشت مو که یک فرد تکنسین پس از مدتی آموزش و کار تحت نظر یک پزشک ، ورزیده می شود و تا حد زیادی از کارfit را می تواند به تنهائی انجام دهد گر چه در این قسمت کار نیز تجربه ، علم و هنر یک پزشک حاذق تفاوتهای عمده ای را در نتیجه کار ایجاد می کند .

2. جنبه پزشکی پیوند مو که فقط یک پزشک می تواند این طرف قضیه را هدایت کند و فرد غیر پزشک به هیچ وجه حق دخالت در آن را ندارد . در عمل کاشت زخمهای متعدد در سر بیمار ایجاد می شود . با خون بیمار ارتباط مستقیم برقرارمی شود ، داروهای متنوع استفاده می شود ، وسائل جراحی متعدد استفاده می گردد و احتمال هر گونه عارضه جراحی و داروئی در حین عمل و پس از آن وجود دارد . احتمال انتقال هر بیماری واگیر دار وجود دارد و احتمال نا رضایتی بیمار نیز وجود دارد ! تمام این موارد فقط توسط یک پزشک با وجدان و با پروانه مطب معتبر قابل اجرا می باشد ودر هر کدام از موارد دخالت یک فرد غیر پزشک منجر به یک فاجعه برای بیمار متقاضی پیوند مو خواهد شد . آیا منطقی است که فردی جهت زیبائی ، خود را به یک تکنسین یا یک انستیتو ترمیم مو جهت کاشت مو به روش fit بسپارد و در شرایط آلوده و غیر بهداشتی عمل انجام شود و مبتلا به هپاتیت شود و در انتها نداند به کدام مرجع باید شکایت قانونی داشته باشد؟

مراقبت های بعد از پیوند مو

پس انجام عمل میبایست تا چند روز از مصرف داروهایی كه سبب اختلال در روند انعقاد خون میشوند اجتناب نمود. این داروها شامل: آسپرین، بروفن، ایندومتاسین، دیكلوفناك، مفنامیك آسید، سلكسیب، سلكوكسیب، پیروكسیكام،ویتامینE و مولتی ویتامینها میباشند.

برای اكثر بیماران، پس از عمل آنتی بیوتیك جهت كاهش احتمال عفونتها تجویز میشود. پس از كاشت مو، سر پانسمان شده و بیمار پس از 48 تا 72 ساعت دوش می گیرد و دیگر احتیاج به پانسمانهای بعدی نخواهد بود.

بیمار میبایست به مدت 5 روز از فعالیتهای ورزشی و كارهای سنگین اجتناب نماید و به مدت 10 روز از شنا كردن خودداری كند.

كشیدن بخیه ها 10 روز پس از عمل پیوند مو انجام خواهد شد.

بعد از عمل ، نیازی به داروهای مكمل و تقویت كننده مو نیست ولی میتوان از ویتامین C جهت تسریع ترمیم، استفاده نمود.

2 تا 4 هفته بعد از عمل جراحی، موهای كاشته شده ریزش پیدا كرده و پس از دو تا سه ماه مجددا” شروع به رشد خواهند كرد كه این رشد مجدد معمولا با ایجاد خارش و جوشهای گذرا همراه است.

بهترین نتیجه معمولا پس از 6 تا 8 ماه و گاهی یكسال بعد مشهود خواهد بود.

بعضی از بیماران جهت ایجاد تراكم بیشتر نیازمند دو جلسه درمان خواهند بود كه بهترین فاصله زمانی بین پیوندها 6ماه تا یكسال است.

تزریق ژل و چربی

191842.jpg33

تزریق چربی یکی از روشهای رایج مورد استفاده در جراحی زیبایی صورت است. این روش در واقع یک نوع پیوند بافت است به این معنی که باید سلولهای زنده چربی از بدن گرفته شود و قبل از اینکه سلولها از بین بروند به ناحیه مورد دلخواه پیوند شوند. این کار بدون نیاز به بیهوشی به راحتی قابل انجام است چون مقدار چربی برداشت شده بسیار کم است، چنین عوارضی اصلا وجود ندارد و برای بیمار بی خطر است.

چگونگی تزریق

نحوه تزریق چربی و ژل در مطلوبتر بودن و کم خطرتر بودن آن بسیار مهم است. پزشک معالج باید اولا شناخت دقیق و کافی‌ از ساختمان پوست (به‌خصوص در صورت) و اجزای صورت داشته باشد. ثانیا به تکنیک این روش که شامل محل مناسب، مقدار تزریق و قرار دادن این مواد در لایه های‌ مناسب پوستی است کاملا آشنا باشد.به‌ دین منظور پس از بی‌حس کردن موضع و اطمینان دادن به بیمار به وسیله سرنگ مخصوص و سوزن‌هایی ظریف با زاویه‌ای‌ درست میزان دقیقی‌ از دارو در یکی‌ از لایه‌های پوستی و یا زیرپوستی تزریق می‌گردد.

زمان ماندگاری

نتایج تزریق ژل و چربی دائمی نیست و بسته به نوع ژل مورد استفاده، مدت ماندگاری آن ۶ مــاه تا حداکثر ۱۸ ماه می باشد. این نکته  دقیقا به سود درمان جو است چرا که با این کارعوارض ژل های ماندگار قدیمی را به صفر رسانده اند و امکان تغییر فرم حجم سازی برای درمان جو به آسانی فراهم می شود.از طرفی بدیهی است که عواملی چون استفاده منظم از کرم ها ی مخصوص و تغذیه مناسب و …نیز در ماندگاری بهتر بافت اثر زیادی دارد. با این همه چون این ژل ها بافت را خواه ناخواه به ساخت و ساز وامی دارند حتی پس از کاهش تدریجی ژل، بافت تا بیش از ۳۰% نسبت به فبل از تزریق ژل بهبود کیفیت نشان می دهد. نکته مهم اینکه یکی از دلایلی که این ژل ها تایید سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) را دریافت کرده اند دقیقا مدت اثر مشخص آن هاست که خطر واکنش نامطلوب بافتی مانند گلوله شدن و بدفرم شدن را به کمترین حد خود رسانده است. ضروری است بدانید تزریق ژل و چربی با اینکه در افراد خیلی مسن با صورت های چروکیده بهتر جواب می دهد اما برای افراد جوان که نمی خواهند دو تا سه هفته کبودی و تورم شدید صورت (محل تزریق چربی) و شکم  یا ران و ..(که از آن چربی برداشت می شود) را تحمل کنند اصلا ضرورتی ندارد چرا که عملا از نظر ماندگاری نیز تنها در برخی موارد چند ماه بیشتر دوام دارند. از سویی روش تزریق ژل ها بسیار سبک است و درد و عارضه و دوره نقاهت ندارد اما تزریق چربی دستکم دو ساعت زمان می برد و نیاز به بی حسی وسیع و همکاری زیاد درمان جو دارد و حدودا یکماه زمان می برد تا صورت فرم نهایی اش را پیدا کند.

مراقبت های قبل از تزریق

• پزشک را در جریان مصرف هرگونه دارو یا ترکیب گیاهی قرار دهید.

• در صورت وجود آلرژی نسبت به هر ماده ای ( دارو، غذا یا عوامل محیطی ) پزشک خود را مطلع سازید.

• از دوهفته پیش ازتزریق ژل و چربی از مصرف رقیق کننده های خون مثل آسپرین، ژلوفن، بروفن، دیکلوفناک و…خودداری کنید.

• در صورت نیاز مبرم به مصرف رقیق کننده ها ( مثلا مصرف وارفارین در بیماران تعویض دریچه قلب و …) پزشک را در جریان قرار دهید تا دستور لازم را در این خصوص به شما بدهد.

• در صورت ابتلا به بیماری خاص ( بیماریهای عفونی مثل هپاتیت و بیماریهای مزمن مثل اختلال پلاکتها، کم خونی شدید و….) پزشک را در جریان قرار دهید.

• بهتر است به مدت 2 هفته پیش از عمل از مصرف سیگار پرهیز کنید.

• مصرف داروهایی را که پیش از تزریق ژل و چربی برای شما تجویز می شود فراموش نکنید.

مراقبت های بعد از تزریق

- عدم قرار گرفتن زیر نور خورشید برای چند ماه و یا استفاده از کرمهای محافظت کننده

- عدم فعالیت سنگین به‌مدت ۲۴ ساعت

- قرار دادن کیسه یخ به‌مدت ۲۴ ساعت

- محل ژ را در روزهای اول نباید ماساژ داد.

موارد منع مصرف

  1. حاملگی یا شیردهی
  2. سابقه حساسیت به هیالورونیک اسید
  3. عفونت در ناحیه درمان
  4. اختلالات خونریزی دهنده و انعقادی
  5. نقص سیستم ایمنی
  6. بیماریهای سیستمیک کنترل نشده
  7. سابقه شوک حساسیتی ( آنافیلاکسی )

عمل زیبایی بینی

Косметология.3

از بین تمام اعمال زیبائی، عمل زیبایی بینی ( رینوپلاستی ) از ویژگی‌های خاصی برخوردار است. درواقع لازمه انجام جراحی بینی چیزی بیشتر از مهارت جراحی است به عبارت دیگر جراحی بینی تلفیقی از علم و هنر است. برای آنکه عمل جراحی نتایج موفقیت آمیزی داشته باشد جراح می بایست به آناتومی و فیزیولوژی بینی احاطه کامل داشته باشد . یک جراح زیبایی هیچگاه بینی را جداگانه در نظر نمی گیرد بلكه آن را دركنار سایر اجزای صورت ارزیابی کرده و تناسب مطلوب را بین اجزای مختلف چهره برقرار می نماید . در مورد بینی این هماهنگی با درنظرگرفتن شكل واندازه ی مناسب برای هر صورت خاص، با برداشتن قسمتهای اضافی آن و حالت دادن به قسمتهای باقیمانده ایجاد می شود .با ایجاد هماهنگی اجزاء صورت ، چهره ی فرد جذابیت بیشتری یافته و زیباتر می شود .

آیا الزاماً تمامی بیماران نیازمند تامپون داخل بینی می‌باشند؟

خیر. در بسیاری از موارد نیازی به تامپون نیست. امروزه بسیاری از جراحان صفحات سیلیکونی را جایگزین تامپون کرده‌اند. مزیت این روش باز بودن بینی و امکان تنفس از طریق بینی از همان ابتدا می‌باشد. مزیت دیگر این صفحات ثابت ماندن سپتوم بینی در وضعیت اصلاح شده است. در واقع با این روش احتمال بازگشت سپتوم به وضعیت منحرف قبل از عمل را به حداقل ممکن می‌رسانیم.

آیا مدت زمان معینی برای چسب بینی وجود دارد؟

خیر. بر حسب شرایط این زمان متغیر است. افرادی که دارای پوست ضخیم‌تری هستند معمولاً مدت زمان بیشتری به چسب نیاز دارند. به طور متوسط این زمان ۴ الی ۶ هفته می‌باشد. در این مدت هفته ای ۱ یا ۲ بار چسب بینی تعویض می‌گردد. لازم به ذکر است که بر خلاف ذهنیت عموم مردم استفاده طولانی مدت از چسب همواره به نتایج دلخواه منتهی نمی‌شود.

آیا مصرف آناناس تورم پس از عمل رینوپلاستی را کاهش می‌دهد؟

بلی. آناناس تازه و نه کمپوت آن حاوی ماده بروملین است. این آنزیم روند کاهش تورم را سرعت می‌بخشد.

عوارض جراحی بینی

عمل جراحی بینی عوارض بسیار کمی خواهد داشت و بر خلاف سایر جراحی‌ها ممکن است یک جراح ،هیچ‌گاه این عوارض را در طول کار خود مشاهده نکند. خبر خوب دیگر این است که شایع‌ترین عارضه جراحی بینی می‌تواند تحت کنترل جراح باشد و با تشخیص و درمان آن مشکل رفع شود مانند مشکلات تنفسی

عوارض بر اساس کاهش شیوع :
انسداد راه‌های هوایی:
این عارضه‌ی جراحی بینی قابل جلوگیری است و نیاز به توانایی جراح در تشخیص و درمان آن را خواهد داشت.در حال حاضر با تکنیکهای جدید این عارضه در دستان جراح ماهر بسیار نادر می باشد. مهمترین علت عوارض تنفسی تضغیف بیش از حد غضروفها وباریک کردن بیش از حد اسکلت استخوانی و غًوفی است بندرت عدم توجه به اصلاح کامل انحراف بینی وبزرگی شاخکهای بینی عامل آن.
خونریزی بعد از جراحی:
معمولا مختصر بوده و در 48 تا 72 ساعت بعد از عمل ایجاد خواهد شد و بیشتر در افرادی که تحت جراحی سپتوم بینی و یا انحراف قرار گرفته اند، دیده می‌شود و در کمتر از 3% بیماران یک خونریزی مختصر در 5 تا 10 روز بعد از عمل دیده می‌شود. باید بدانیم که این خونریزی معمولا مختصر است و با مراجعه به پزشک خود درمان آن انجام خواهد شد. در چند روز اول بعد از جراحی معمولا خونابه را به میزان مختصر داریم که خودبه‌خود بند می آید و نگرانی ندارد.

سوراخ شدگی سپتوم:
این عارضه بسیار نادر می باشد که با رعایت تکنیکی و تجربه جراح قابل پیش‌گیری است.

آبریزش بینی (Rhimilis):
آبریزش موقتی بعد از جراحی ممکن است چند هفته بعد از عمل ایجاد شود که به خصوص در بیمارانی که قبل از جراحی حساسیت فصلی داشته اند این مشکل شایعتر است. در بعضی موارد به دلیل برداشتن بیش از حد توربینیت‌ها می‌تواند آبریزش ینی ایجاد شود که با رعایت آن می‌توان از این عارضه جلوگیری کرد. در اکثر موارد این به صورت موقتی است و خودبه‌خود رفع می‌شود.

عفونت گرافت‌ها و یا بافت‌های بینی:
این عارضه در جراحی بینی بسیار نادر می باشد و در صورت بروز معمولا با درمان آنتی بیوتیک برطرف خواهد شد.
در صورت استفاده از پروتزهای بینی این مورد مشکل‌تر است و نیاز به خارج کردن مواد مصنوعی می‌باشد. خوشبختانه تمایل به استفاده از پروتزها در بینی بسیار کم شده است و جراحان پلاستیک معمولا از غضروف سپتوم و پا، دنده و یا گوش جهت ترمیم بینی استفاده می‌کنند.

تغییر رنگ پوست بینی:
این یک مشکل در وست بینی است که به دلیل بازسازی دوباره عروق خونی پوست بینی می باشد که به صورت زیادی می‌باشد که باعث رنگ صورتی پررنگ در ناحیه زیرین پوست بینی خواهد شد که معمولا به صورت خودبه‌خودی در عرض 1 سال از بین خواهد رفت، این عارضه بسیار نادری است و در صورتی که از بین نرود ممکن است که نیاز به درمان با لیزر پیدا کند.

کولاپس سپتوم:
این عارضه بسیار نادری است که در اثر فروپاشی سپتوم بینی ایجاد می‌شود و بیش‌تر در مواردی که جراحی زودهنگام در شکستگی بینی انجام شده اتفاق می‌افتد و در این موارد باید جراحی را به 4 تا 5 ماه بعد از شکستگی به تاخیر انداخت تا این عارضه ایجاد نشود تضعیف بیش از حد توم به خاطر برداشت .

عدم رضایت بیمار از نتیجه عمل:
این یکی از شایع‌ترین عارضه‌هاست که در اثر عدم ارتباط درست بیمار و پزشک در نتیجه نهایی جراحی است.
اکثرا در صورتی که به بیمار کاملا در رابطه با نتیجه عمل آگاهی داده شود و واقع بین باشد این مورد اتفاق نمی افتد. متاسفانه در بسیاری از موارد بیماران درخواست غیر واقعی داشته و از امکان ایجاد این تغییرات در حین جراحی آگاهی کامل ندارند و از نتیجه جراحی خود راضی نخواهند ش تصویر نگاری .کامپیوتری راه خوبی برای نشان دادن تغییرات بعد از عمل به بیمار ومشاهده واکنش بیمار است پزشک باید به در خواستهای بیمار توجه کند و با توجه به این که دذ بیماران با پوست ضخیم واندازه خیلی بزرگ تغییرات سایز به میزان زیاد ممکن نیت در حین مشاوره باید این مطالب به بیمار گوشزد شود واز عمل کردن بیمارانی که خواسته های غیر قابل دستیابی دترند باید تحتراز شود

نکات لازم قبل از عمل جراحی بینی

حداقل ده روز قبل از عمل جراحی بینی از مصرف آسپیرین و داروهای مشابه (ایبوبروفن، دیکلوفناک سدیم، ایندوماسین، مفنامیک اسید و …) خودداری فرمائید. استفاده از استامینوفن بلامانع است.
استعمال دخانیات به مدت 4 هفته قبل و بعد از عمل جراحی بینی ممنوع است زیرا نیکوتین به دلیل انقباض عروقی، خونرسانی به بافتهای عمل شده را مختل مینماید.
به مدت 8 ساعت قبل از عمل جراحی بینی از نوشیدن و خوردن اجتناب کنید.
لباس شما در هنگام مراجعه به کلینیک باید از نوعی باشد که مجبور نباشید از سر به تن کنید.

نکات مهم در مورد عمل جراحی بینی

عمل  بینی با هردوروش بی هوشی عمومی و موضعی قابل اجراست.
بااستفاده از متدهای جدید جراحی بینی حداکثر عناصر بینی حفظ شده و احتمال بروز بدشکلی و سایر عوارض به حداقل خواهد رسید.
در انتهای عمل جراحی بینی ازپانسمان چرب در داخل سوراخهای بینی استفاده خواهد شد که ظرف 3-2 روز خارج میشوند.
در انتهای عمل جراحی بینی روی بینی آتل گچی یا پلاستیکی گذاشته شده که ظرف 10-7 روز برداشته میشود.
شما بعد از ظهر همان روز جراحی بینی مرخص خواهید شد.

جراحی زیبایی بینی

عمل جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) یک نوع عمل جراحی برای تغییر شکل بینی است. این عمل جراحی یا باعث کوچک تر شدن بینی (عمل جراحی کوچک کردن بینی)، و یا بزرگ تر شدن و حجیم تر کردن بینی (عمل جراحی بزرگ کردن بینی) می شود. در ابتدا با جراح معالج خود مشورت کنید. هر عمل جراحی زیبایی بینی بسته به نیازهای فردی و متفاوت است. نباید برای انجام عمل جراحی زیبایی عجولانه تصمیم گیری کرد. با پزشک عمومی خود در مورد روش درمانی موجود صحبت کنید تا او یک جارح مشهور یا یک بیمارستان معتبر برای انجام این عمل جراحی زیبایی را به شما معرفی کند. مطمئن شوید جراحی که برای این عمل جراحی زیبایی انتخاب می کنید مجوز معتبر داشته باشد. قبل از انجام عمل جراحی زیبایی، حتما باید در مورد آنچه از عمل انتظار دارید با جراح صحبت کنید.باید به خوبی مشخص کنید که مشکل بینی خود را در چه می بینید و می خواهید پس از عمل بینی چه شکلی باشد. در صورت نیاز به عمل ترمیمی بینی باید حتما با پزشک قبل از اخذ تصمیم مشورت کنید.

imsagdes
در رینو پلاستی ایراد های مختلف بینی را می توان برطرف کرد ، برای مثال :

    بزرگ بودن اندازه بینی
قوزدار بودن بینی
افتادگی نوک بینی یا کم بودن زاویه  بینی ولب
پهن بودن بینی
بزرگ بودن سوراخ های بینی
جعبه ای شکل بودن نوک بینی
زیاد بودن فاصله نوک بینی تا صورت
دررفتگی تیغه بینی وغیرقرینه بودن بینی
دو شاخه بودن نوک بینی
دماغ زین اسبی متعاقب ضربه های قبلی ویا عمل جراحی انحراف تیغه بینی
دفورمیتی (بد شکلی )های بعدازعمل جراحی

مزاياي روش بسته:

1- زمان عمل در اين روش حدود يک ربع کمتر از روش باز است.
2- روي پوست کلوملا  برشي وجود ندارد .
3- در اين روش ورم نوک بيني کمتر ازروش باز است لذا ورم زودتر برطرف مي شود.
مزاياي روش باز:
1-جراحي زير ديد مستقيم انجام ميشود لذا احتمال غير قرينگي کمتر مي شود.
2- قدرت مانور جراح و فضا براي کار کردن وي بيشتر است.
در طي عمل رينوپلاستي اشکالات مختلف بيني را مي توان برطرف کرد که براي مثال به موارد زير مي توان اشاره کرد:
بزرگ بودن اندازه بيني
قوزدار بودن بيني
افتادگي نوك بيني يا كم بودن زاويه بيني ولب
پهن بودن بيني
بزرگ بودن سوراخ هاي بيني
جعبه اي شكل بودن نوك بيني
زياد بودن فاصله نوك بيني تا صورت
دررفتگي تيغه بيني وغيرقرينه بودن بيني
دو شاخه بودن نوك بيني
دماغ زين اسبي متعاقب ضربه هاي قبلي و يا عمل جراحي انحراف تيغه بيني

آیا بلافاصله بعد از عمل جراحی فرم بینی مشخص می شود؟

ضخامت پوست ها و نیز حجمی که از بینی کم می کنیم، متفاوت است، بنابراین بسته به اینکه این دو پارامتر چگونه باشند مدت زمان ورم و نیز ایجاد فرم اولیه طول می کشد که گاهی این اتفاق بسیار زود هنگام و حتی طی چند هفته ظاهر می شود و گاهی ممکن است چند سال طول بکشد. اگر عکس قبل از عمل بیمار را مشاهده کنید و عکس های بعدی با فاصله دو هفته بعد از عمل، شش ماه بعد از عمل و ۱۸ ماه بعد از عمل را ببینید، یعنی اینکه بدون هرگونه دستکاری اضافی، روند تغییر ورم و شکل بینی را ملاحظه می کنید و متوجه خواهید شد که عکس حتی شش ماه بعد از عمل هم با عکس ۱۸ ماه بعد از عمل متفاوت است.

امروزه جراحان پلاستیک معتقد به رینوپلاستی بالانس هستند. بدین معنا که بینی با بقیه اجزای صورت هماهنگ باشد. مثلا به اختصار عرض می کنیم که طول بینی باید حدودا برابر لب تا چانه، ارتفاع بینی حدود ۶۰ ۵۵ درصد طول بینی ایده آل، زاویه لب و بینی حدود ۱۱۰ ۱۰۰ و زاویه پشت بینی با پیشانی حدود ۳۶ ۳۴ درجه و دو پره با نوک بینی یک مثلث متساوی الاضلاع تشکیل دهند و ارقام دیگر که از حوصله این مقاله خارج است، بدیهی است وقتی بینی بر این اساس شکل پذیرد، ضمن اینکه زیباست، متقارن است، طبیعی هم به نظر می رسد و ظاهری عمل شده نخواهد داشت.

آیا جراحی بینی ممکن است باعث تنگی نفس شود؟

غالبا امروزه عمل جراحی رینوپلاستی به صورت کاربردی یا به عبارتی به صورت فیزیولوژیک انجام می گیرد. در اعمال جراحی متدهای قدیم، روش تخریبی بود به این معنا که قسمت اعظم غضروف ها درآورده می شد و نیز استخوان های بالای بینی شدیدا شکسته و خرد می شد اما امروز اعتقاد بر آن است که میزان برداشت غضروف ها باید حداقل باشد و بیشتر سعی می شود با بخیه کردن و شکل دادن به غضروف ها آنها را از لحاظ عملکردی بهبود دهیم. در اعمال تخریبی غالبا پره ها به داخل فرو رفته و هنگام تنفس حتی صدا دار خواهد بود که متاسفانه درمان این عوارض هم بسیار مشکل است.