میکرودرم ابریژن

to-eliminate-acne-medicine-to-help-tell-the

در روش میکرودرم ابریژن یا میکرودرم ابریشن، کل پوست را در معرض تماس با یک ماده معدنی بی ضرر که همان پودر اکسید آلومینیوم می باشد قرار می دهند که این پودر با داشتن کریستال های ریز باعث می شود که پوست ساییده شده و بافت های مرده از بین رفته و ترمیم پوست فعال گردد.

از بین بردن ضخامت پوست منجر به بهتر شدن تبادلات فیزیولوژی پوست و همچنین تحریک کلاژن سازی برای تقویت قوام پوست با تحریک فیبروبلاست ها و شکستن مقاومت پوستی برای همکاری با سایر درمان های دارویی پوستی و موثرتر شدن داروها می شود.

پودر اکسید آلومینیوم توسط دستگاهی جدید بر روی پوست صورت پخش شده و دوباره از روی آن مکیده می شود. این عمل درد و ناراحتی نداشته و عارضه خاصی ندارد، تنها ممکن است تا یک روز مختصری قرمزی روی پوست صورت دیده شود و بعد از آن رفع می شود.

 برای انجام این روش آمادگی قبلی نیاز نمی باشد و ضمن انجام، درد و ناراحتی نداشته و بعد از اتمام عمل نیاز به استراحت نداشته و شخص می تواند به محل کار خود مراجعه کند.

میکرودرم ابریژن را می توان علاوه بر صورت، برای اصلاح ضایعات گردن، بازوها، پشت دست ها و نیز برای کسانی که پوستی تیره دارند و لایه برداری شیمیایی نمی توانند انجام دهند، به کار برد

انواع لایه برداری

الف:  لایه برداری خفیف

عمدتا لایه سطحی پوست و در واقع قسمت فوقانی اپیدرم برداشته می شود پس از ۵روز پوست خشک و کمی پوسته پوسته میشود ولی پوست زخم و قرمز نمی شود ،

لایه برداری خفیف در مواردی مثل شفاف کردن صورت وکاهش و جمع شدن منافذ باز صورت و کم رنگ کردن لکه های قهوه ای صورت کاربرد دارد.

لایه برداری خفیف بهتر است ۶تا ۸جلسه هر ۱۰تا ۱۴روز یک بار انجام داد ، بین جلسات فرد باید برای رفع خشکی از یک مرطوب کننده ملایم و مناسب و نیمساعت قبل ازبیرون رفتن ازضدافتاب به مقدار زیاد ( هر ۳ساعت یک بار) استفاده کند.

ب:لایه بردای متوسط

تمام لایه سطحی پوست یا اپیدرم برداشته میشود .پوست به مدت ۵تا ۷روز قرمز ( خفیف تا متوسط )  بوده و خشک و پوسته پوسته میشود و حتی درمناطقی از پوست ممکن است یک زخم بسیار سطحی ایجاد شود که البته ان هم حداکثرطی یک هفته کاملا بهبود می یابد .

لایه برداری متوسط برای درمان جوش یا اکنه های زیر پوستی مثل جوش های سرسفید و سر سیاه کاربرد دارد همچنین برای کاهش ناهمواریهای سطحی پوست و اسکار های خفیف بعد از جوش مثل لکه ها وفرورفتگی های سطحی بدنبال اکنه  یا هر علت دیگری کاربرد دارد ،

لایه برداری متوسط معمولا ۶تا ۸جلسه وهر ۳هفته یک بار انجام میشود و در بین جلسات علاوه بر مواردی که در لایه برداری خفیف گفته شد محلول های ملایم خشک کننده و پمادهای انتی بیوتیک برای پیشگیری از عفونت داده میشود.

ج: لایه برداری عمیق

علاوه بر تمام لایه سطحی یا اپیدرم قسمتی از لایه میانی پوست یا درم نیز برداشته میشود .البته این نوع لایه برداری برای همه بیماران توصیه نمیشود وپزشک هم باید کاملا مهارت و تبحر لازم را داشته باشد .

لایه برداری عمیق فقط در ناهمواری های زیاد پوست و اسکار ها و فرورفتگی های متوسط و عمیق پوست کاربرد دارد و بعد از این نوع لایه برداری پوست یک هفته تا ده روز دچار زخم سطحی میشود لذا مراقبت بعد از ان هم بسیار مهم است توصیه های پزشک باید  توسط بیمار به خوبی اجرا گردد.

با استفاده از لیزر لایه برداری عمیق با عارضه بسیار کمتر و بهبودی سریعتر زخم انجام میشود .تنها موردی که پزشک و البته مراجعه کننده را مجبور می کند که لایه برداری عمیق را با میکرودرم ابریژن انجام دهد هزینه ان است چرا که هزینه لیزر بیش از دو برابر هزینه تمام شده میکرودم است .

عارضه جانبی معمولا خفیف  و بصورت قرمزی  و خارش و تورم خفیف و گهگاه درد خفیف است  که طی دو تا هفت روز برطرف میگردد.لازم است ضمن عمل به توصیه های پزشک، جدا از کندن  و خراشیدن  محل عمل تا بهبودی کامل  ممانعت ورزید.

کرم ضد افتاب توصیه شده با حداقل فاکتور حفاظتی 30 و بدون رنگدانه می باشد و لازم است  به مئت 2 ماه فرد در معرض تابش مستقیم افتاب قرار نگیرد و در صورت  نیاز از کرمهای توصیه شده و خصوصا کرم مرطوب کننده استفاده نماید.

از مصرف کرمهای ضد لک طی 2 هفته پس از میکرودرم ابریژن احتراز گردد و لازمست در این خصوص با پزشک معالج مشورت گردد.

انتخاب میکرودرم ابریژن

یک میکرودرم خوب باید دارای پمپ وکیوم قوی با قابلیت کنترل دقیق قدرت وکیوم باشد و در قسمت تماس هندپیس با پوست، به طور یکنواخت لایه برداری نماید. وجود کمپرسور اضافی نیز برای لایه برداری بیشتر در دستگاه های دیافراگمی، بدون تغییر پارامتر های دستگاه حین عمل، کاربردی آسان را برای پزشک فراهم خواهد ساخت. البته جهت کسب نتایج مطلوب تر در موارد درمانی دستگاه های میکرودرم ابریژن سیلندر و پیستونی از دستگاههای دیافراگمی دو موتوره هم قدرتمندتر و موثرتر عمل می کند.

انتخاب بیمار

همه ما تحت تأثیر پدیده Aging هستیم و لذا همه ما کاندید استفاده از  میکرودرم ابریشن برای جوان سازی  و شفاف سازی خواهیم بود لیکن در موارد درمانی انتخاب بیمار باید با توجه به فیزیولوژی و آناتومی پوست، پاتوفیزیولوژی ضایعه مورد نظر و حدود ضایعات صورت گیرد و در صورت توجه به این امر در انتخاب بیمار، نتایج بسیار مطلوبی را شاهد خواهید بود.

توصیه مهم

توصیه می شود قبل از استفاده از میکرودرم ابریژن ، کاربرد صحیح دستگاه، مهارت لایه برداری با این روش، مراقبت قبل و بعد از عمل و نیز کنتراندیکاسیون های آن را به طور کامل بیاموزید.

مراقبت های قبل و بعد از درمان

درصد زیادی از رضایت مندی بیمار پس از انجام هر نوع عمل، اعم از زیبایی و غیر زیبایی، بستگی به نحوه مراقبت خود فرد قبل و پس از انجام آن فرآیند دارد. طوری که گاهی ممکن است بیمار با پشت گوش انداختن و رعایت نکردن مراقبت های پس از عمل نتیجه را کاملا برعکس و به طور قطع به ضرر خود تمام کند.

مدت انجام عمل میکرودرم حدودا 15 تا 20 دقیقه می باشد. می توان آن را هر دو هفته یا هر هفته یا هر ماه یک بار (بسته به شرایط بیمار) انجام داد. تعداد جلسات انجام میکرودرم در افراد مختلف متفاوت است و می تواند حدودا 8 تا 10 جلسه باشد. اگر چه باید به این نکته توجه داشت که اثر درمانی این روش بسته به پاسخ پوست فرد و قدرت سازندگی آن ممکن است خیلی زود یا کمی دیرتر مشاهده شود. همچنین شدت آسیب پوست قبل از شروع درمان در نتایج درمان تأثیر گذار می باشد؛ به عنوان مثال اِسکارهای شدید قدیمی و بسیار عمیق ناشی از آکنه بسیار دیرتر و کمتر از اسکارهای جدید سطحی یا متوسط به درمان پاسخ خواهند داد.

از دو هفته قبل از انجام عمل نباید پیلینگ شیمیائی ,آفتاب گیری (برنزه کردن), مصرف واکس صورت و تزریقات کلاژن صورت گرفته باشد هم چنین از 3-2 روز قبل از میکرودرم نباید از مواد لایه بردار (دارو های ضد جوش و ضد لک)استفاده شده باشد. لازم است آقایان 3-4 ساعت قبل از انجام میکرودرم اصلاح نمایند. نکته مهم دیگر این که انجام میکرودرم برای خانم های باردار توصیه نمیشود.

برای انجام میکرودرم ابریژن ، ابتدا پوست تمیز می شود و از آرایش و چربی کاملا پاک می گردد. سپس به مدت لازم، بر حسب نوع پوست و ضایعه آن که توسط پزشک تعیین می گردد، سایش در جهات مختلف و روی قسمت های مختلف انجام می شود. پس از اتمام درمان ممکن است از ماسک های مخصوص جهت تکمیل پروسه درمان استفاده می شود.

پس از اتمام درمان حالا نوبت بیمار است که پروسه درمان را کامل کند. ابتدا باید توجه داشت که در 48 ساعت اول پس از انجام میکرودرم مصرف فراوان ضدآفتاب و با فاصله 3 ساعت یک بار و پرهیز از قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید توصیه می گردد. استفاده از آب داغ تا 24 ساعت بعد از درمان ممنوع است و بهتر است در 48 ساعت اول از کرم های لایه بردار و ضد لک استفاده نشود. آقایان در صورت تمایل بعد از 12 ساعت میتوانند صورتشان را اصلاح نمایند. همچنین خانم ها باید توجه داشته باشند که به مدت 2-1 روز بعد از میکرودرم ابریژن از آرایش کردن اجتناب کنند و استفاده از بند و موم بعد از 3-4 روز مجاز است.

در اثر انجام میکرودرم، در اکثر موارد تنها قرمزی مختصری برای 4-2 ساعت ایجاد می شود که خود به خود رفع می شود. اگر چه عوارض جانبی ناشی از این روش بسیار نادر است، اما ندرتاٌ ممکن است سرخی یا خطوط پیگمانته ناشی از آسیب به پوست برای چند روز دیده شود. این عوارض بیشتر در بیمارانی رخ می دهد که به خوبی از پوست خود در برابر آفتاب مراقبت ننموده اند.

جراحی زیبایی سینه

images (2)

عمل جراحی شامل چه کارهایی می شود؟
اصل مهم در عمل جراحی بزرگ کردن سینه ایجاد یک جیب پشت سینه ی اصلی است که پروتز سینه در آن جای خواهد گرفت؛ اگرچه جزئیات زیادی در رابطه با این عمل جراحی وجود دارد که از قبل لازم است شخص آن را بداند.

چه نوع برش هایی وجود دارد ؟

به طور کلی سه نوع برش اصلی جراحی برای جاگذاری کردن پروتز سینه وجود دارد. در برش زیر سینه ای که بیشترین استفاده را دارد؛ در زیر سینه در قسمت خط یا چین سینه برش ایجاد می شود. طول برش حدود 4 سانتیمتر است. این معمول ترین و رایج ترین برش است و در این حال تا و چین طبیعی خود سینه معمولا کاملا و به خوبی جای زخم سینه را پنهان می کند. این نوع زخم همیشه توسط لباس پوشیده می شود؛ چون در این نوع برش دسترسی مستقیم به فضایی که پروتز سینه قرار خواهد گرفت ایجاد می کند، ایجاد دقیق اندازه و شکل جیب مهم است و موقعیت و مکان قرار گرفتن پروتز سینه ی درون جیب دقیقا کنترل می شود.

یک روش دیگر برش نزدیک پوست تیره تر نوک سینه میباشد که در اطراف و دور لبه ی آن ایجاد می شود. اشکال این برش این است که توسط هیچ، چین پوستی پوشیده و مخفی نمی شود و جای زخم ایجاد شده ممکن است ایجاد اختلال در شیر دادن بکند.

روش سوم برشی است که روی یکی از خطوط چین زیر بغل ایجاد می شود؛ این برش کمتر استفاده می شود چون پیدا کردن مکان مناسب برای پروتز سینه در بعضی بیماران سختتر است و اگر در آینده مشکلی بوجود آید یک برش اضافی و دیگر روی سینه ممکن است نیاز پیدا شود. اگرچه بعضی بیماران فکر می کنند، که این برش کمتر از همه قابل رؤیت است، ولی در حقیقت این موضوع همیشه صدق نمی کند، مخصوصا وقتی لباس بدون آستین پوشیده می شود که ناحیه ی زیر بغل مشخص است. به خاطر داشته باشید که جای زخم همیشه وجود خواهد داشت و این ارتباطی به محل برش ندارد. به طور طبیعی, جای زخم ها کاملا و به خوبی بهبود پیدا کرده و به مرور زمان کمتر قابل رؤیت خواهند شد؛ اگرچه هیچ جراحی نهایتاً نمی تواند ظاهر هیچ زخم بخصوص را پیش بینی کند. اسثتثاناً ممکن است از برشهای دیگر مثل ناف و غیره نیز استفاده گردد که کمتر مرسوم اند.

افراد مناسب براي اين جراحي چه كساني هستند؟
تمام زنها در هر سنی از این عمل سود میبرند. این افراد به 2 دسته تقسیم میشوند:
1- افرادی که بافت سینه شان بصورت دو طرفه و یا یکطرفه رشد کافی نداشته است سینه ها کوچک هستندو فرد از سایز سینه خود راضی نیست.
2- افرادی که پس از زایمان کاهش وزن شدید افزایش سن سينه هاي آنها كوچك و شل وافتاده شده است.
3- كسانيكه عدم تقارن و اختلاف سايز و اختلاف شكل دو سينه دارند.
4- افرادی که بعلت سرطان یکی یا هر دو سینه آنها برداشته شده است.

چه زنانی نباید از جراحی پروتز سینه استفاه کنند؟
- زنانی که سرطان سینه درمان نشده یا ضایعه پیش بدخیم دارند.
- وجود عفونت فعال درهر نقطه ای از بدن
- افرادی که دچار ضعف سیستم ایمنی بدن هستند (افرادی که تحت شیمی درمانی یا درمان با داروهای سرکوب کننده ایمنی می باشند)
- افرادی که دچار اختلال انعقادی و اختلال در ترمیم زخم هستند.
- افرادی که خون رسانی به بافت پستان در اثر عمل جراحی قبلی و یا رادیوتراپی کاهش یافته باشد.
- سن زیر 18 سال (در صورتی که هدف از جراحی پروتز، زیبایی باشد)
- زنانی که باردار هستند یا در دوران شیردهی به سر می برند. در صورت تمایل، این افراد می توانند 6 ماه بعد از زایمان و یا 6 ماه بعد از قطع شیردهی اقدام به جراحی پروتز کنند.

بهترین اندازه پروتز کدام است؟

همانگونه که اشاره شد پروتزهای پستانی از نظر شکل و نیز از نظر میزان بیرون زدگی پستانی که ایجاد می نمایند، اشکال متفاوتی دارند. توجه داشته باشید با اندازه گیری هایی که دکتر کاویانی از سینه شما خواهند کرد، بهترین سایز پروتز پستانی در تناسب با قد و شرایط فیزیکی بدنتان به شما پیشنهاد می شود. عده کمی از بانوان تقاضای پروتزهای بسیار بزرگتر از میزان پیشنهاد شده را دارند. از آنجا که هرقدر حجم پروتز بیشتر باشد، پهنای پایه پروتز نیز بیشتر می شود، امکان دارد لبه های پروتزهای بزرگتر از میزان پیشنهاد شده برای شما، از اطراف نسج پستانتان بیرون تر قرار گرفته و مشکل ظاهری برای شما ایجاد کرده و قابل لمس بوده و خوشایند نباشد. البته پروتزهای با درجه بیرون زدگی بسیار زیاد، می تواند تاحدودی این مشکل را حل کند ولی بکارگیری این پروتزها هم مشکلات خاص خود مثل احتمال چرخش و … را بهمراه دارد. درنهایت این شما هستید که اندازۀ تقریبی از آنچه انتظار دارید را به پزشک خود اطلاع می دهید ولی انتخاب نوع پروتز را باید تاحد ممکن به تصمیم دوجانبه خود و پزشک معالجتان واگذار نمائید.

کاشت موی طبیعی

230122

هزینه عمل

عمل زیبایی است و بیمه ها مخارج آن را پوشش نمی دهند.هزینه عمل بسته به سابقه کاری و مهارت پزشک معالج و محلی که در آن جراحی را انجام می دهد متفاوت است .هزینه ای که از بیمار دریافت می شود شامل دستمزد پزشک ، هزینه کلینیک و هزینه داروها و لوازم مصرفی است. هزینه کاشت مو بسته به روش عمل ، تعداد جلسات و تعداد گرافت ها متغیر است.

در نظر داشته باشید که وقتی شما زیر نظر پزشک متخصص پوست و مو قرار می گیرید آسودگی خاطر شما از کیفیت عمل و نهایتا رضایت شما از نتیجه عمل، بسیار بسیارمهم تر از مبلغی است که پرداخت می کنید. هر چند هزینه اولیه کاشت موی طبیعی در ظاهر زیاد است ولی مطمئناً این هزینه در قبال آنچه بدست می آورید (زیبایی ، جوانی ، اعتماد به نفس و پیشرفت در کار و زندگی) اندک است.

با توجه به این که تعداد متخصصین پوست و مو که در زمینه پیوند مو فعال هستند بسیار محدود است ، افراد غیر متخصص سودجو وارد این حیطه شده اند و نظارت کافی بر روی آنان وجود ندارد. بنابراین مردم خودشان باید هوشیار باشند و حتما قبل از کاشت موی طبیعی نکات زیر را مطالعه کرده و مسائل مطرح شده را جدی بگیرند تا بعدا دچار مشکل نشوند زیرا اولا بانک موی هر فرد محدود بوده و در صورت تخریب قابل جایگزینی و قابل استفاده نیست، دوما نتایج ناقص و غیر طبیعی قابل اصلاح نبوده و تا پایان عمر بیمار و خانواده شان را آزار خواهد داد. بنابراین تنها هزینه را ملاک انتخاب خود قرار ندهند.

توصیه های مهم

با توجه به اینکه نتایج ناشی از انجام کاشت موی طبیعی غیرقابل برگشت بوده و ترمیم آنها نیز بسیار مشکل است لذا به متقاضیان محترم این کارصمیمانه توصیه می شود که در كاشت موی طبیعی انتخاب پزشک معالج خود نهایت دقت و وسواس را به خرج دهند تا بعدا دچار مشکلی از این بابت نگردند. با توجه به اینکه برخی افراد ادعا می کنندکه متخصص پیوند مو می باشند (و اغلب هم این تخصص را از کشورهای خارجی به خصوص کانادا و آمریکا گرفته اند)، بایستی متذکر شد که رشته دانشگاهی به نام «تخصص کاشت مو» وجود خارجی ندارد. واقعیت این است که فقط رشته دانشگاهی به نام بیماریهای پوست و مو وجود دارد که متخصصین این رشته می توانند در حوزه تخصص خود اقدام به پیوند موی طبیعی نمایند. با توجه به بمباران تبلیغات در مورد کاشت و پیوند موی طبیعی در مطبوعات، تلویزیون و به خصوص کانالهای ماهوارهای و این نکته که بسیاری از این تبلیغات به شدت وسوسه آور و فریبنده می باشند، تقاضا می شود قبل از انجام کار از تخصص و تجربه پزشک خود کاملا مطمئن شوید زیرا بعدا راه برگشتی وجود ندارد. هرگونه رودربایستی و خجالت مورد صالحیت و تخصص وی حق طبیعی و قانونی شما است. برای کنترل تخصص پزشک معالجتان سه راه وجود دارد :

الف) پروانه مطب پزشک که بایستی حتما دراطاق ویزیت نصب شده باشد.

ب) استعلام از دانشگاه علوم پزشکی و یا سازمان نظام پزشکی شهرستان محل طبابت پزشک و یا مراجعه به سایت اینترنتی سازمان نظام پزشکی ایران

پ) استعلام از انجمن متخصصین پوست ایران در انتخاب متخصص پوست و مو برای انجام کاشت موی طبیعی به نکات ذیل دقت فرمایید:

1) آیا ایشان شما را در زمینه جنبههای زیباییشناسی و نتایج هنرمندانه پیوند مو راهنمایی میکند یا اینکه فقط به مسایل پزشکی قضیه اشراف دارد؟

2) آیا وی برای جلسات احتمالی بعدی کاشت با شما صحبت میکند و به بیان دیگر پزشک معالجتان سه راه وجود دارد: در این زمینه مهم و حیاتی را کنار بگذارید و یادتان باشدکه انتخاب پزشک و تحقیق دركاشت (پیوند) موی طبیعی نگران وضعیت شما درآینده نیز هست و برنامه ریزی بلند مدت برای شما میکند یا اینکه فقط به این فکر است که برای این جلسه پولی گرفته و شما را به حال خود رها کند؟

3) آیا پزشک در مورد مشکالت و عوارض جانبی عمل با شما صحبت میکند یا اینکه فقط از خودش و کارش تعریف و تمجید مینماید؟

4) آیا پزشک آنقدر شهامت داشته است که به برخی از متقاضیان کاشت موی طبیعی جواب منفی داده و یا اینکه انجام کاشت مو در آنها را به تعویق بیندازد؟

5)     آیا ایشان فقط به نشان دادن عکسهای قبل و بعد برخی از بیماران خود اقدام میکند یا اینکه بیماران خود را به شما معرفی میکند تا از نزدیک آنها را دیده و در مورد کار با

6)     آیا پزشک شخصا و با حوصله با شما صحبت کرده و به تمامی سؤالات و ابهامات آنها صحبت نمایید؟ شما جواب میدهد یا اینکه فقط عجله دارد تا از طریق مشاوران خود نوبت شما را قطعی کرده و به بقیه بیمارانش بپردازد؟

مراقبت های بعد از عمل

پس انجام کاشت موی طبیعی میبایست تا چند روز از مصرف داروهایی كه سبب اختلال در روند انعقاد خون میشوند اجتناب نمود. این داروها شامل: آسپرین، بروفن، ایندومتاسین، دیكلوفناك، مفنامیك آسید، سلكسیب، سلكوكسیب، پیروكسیكام،ویتامینE و مولتی ویتامینها میباشند.

برای اكثر بیماران، پس از عمل آنتی بیوتیك جهت كاهش احتمال عفونتها تجویز میشود. پس از كاشت مو، سر پانسمان شده و بیمار پس از 48 تا 72 ساعت دوش می گیرد و دیگر احتیاج به پانسمانهای بعدی نخواهد بود.

بیمار میبایست به مدت 5 روز از فعالیتهای ورزشی و كارهای سنگین اجتناب نماید و به مدت 10 روز از شنا كردن خودداری كند.

كشیدن بخیه ها 10 روز پس از عمل انجام خواهد شد.

پس از عمل پیوند مو، نیازی به داروهای مكمل و تقویت كننده مو نیست ولی میتوان از ویتامین C جهت تسریع ترمیم، استفاده نمود.

2 تا 4 هفته پس از کاشت موی طبیعی ، موهای كاشته شده ریزش پیدا كرده و پس از دو تا سه ماه مجددا” شروع به رشد خواهند كرد كه این رشد مجدد معمولا با ایجاد خارش و جوشهای گذرا همراه است.

بهترین نتیجه معمولا پس از 6 تا 8 ماه و گاهی یكسال بعد مشهود خواهد بود.

بعضی از بیماران جهت ایجاد تراكم بیشتر نیازمند دو جلسه پیوند مو خواهند بود كه بهترین فاصله زمانی بین پیوندها 6ماه تا یكسال است.

برجسته کردن گونه

397x268xc180523ea724b61a1a394f04c5c8a62f.jpg.pagespeed.ic.k-bjP4B1AJ

علت صاف بودن گونه یا عقب بودن آن متفاوت است:
* بعضی مواقع بر اثر کاهش چربی روی گونه‌ ها، این حالت ایجاد می ‌شود.
* در مواقعی دیگر به دلیل عقب بودن اسکلت گونه یا قسمت‌ های میانی استخوان صورت است.
* گاهی نیز به دلیل تصادف ممکن است یک گونه یا هر 2 گونه عقب نشینی کند یا بر اثر ضربه ی شدید به چند قطعه، شکسته و مقداری از استخوان آن جذب شود.
گونه گذاری یا برجسته سازی گونه در مواردی که عیب در استخوان میانی صورت وجود دارد و فک بالا هم عقب است، بهترین راه اصلاح جلو آوردن قسمت میانی صورت است، ولی در مواقعی که فقط مشکل در گونه و زیر چشم باشد تقویت استخوان گونه هم موثر است.
پروتز گونه دارای انواع مختلفی از نوع سیلیکونی تا انواع استخوانی است. هر کدام از این انواع که خود دارای اندازه‌ های متفاوتی هم هستند برای موارد متفاوت عقب رفتگی گونه است و فوائد و مضرات مربوط به خود را دارند.
پروتز گونه اغلب از طریق برش، داخل دهان گذشته می ‌شود ولی از طرق دیگر مانند شکاف زیر پلک یا جلوی گونه هم کار گذاشته می ‌شود.
بعضی از جراحان پلاستیک تمایل دارند که در موقع انجام جراحی پلک پایین، در صورت لزوم، پروتز را از همین شکاف روی گونه بگذارند و بعضی دیگر در موقع جراحی کشش صورت از طریق برش جلوی گوش، این کار را انجام می‌ دهند ولی در هر صورت شایع ‌ترین روش کارگذاری پروتز گونه، از راه دهان است.
پروتز گونه را در مرد و زن جوان می ‌توان از سن بالای 18 سال کار گذاشت ولی از طرف دیگر محدوده سنی خاصی ندارد.
پروتز گونه را می ‌توان با بی‌ حسی موضعی و بی‌ هوشی کامل کار گذاشت ولی ترجیحاً باید در اتاق عمل مجهز و استاندارد گذاشته شود.
در صورتی که اصول استاندارد انتخاب بیمار و محل مناسب رعایت شود و به دست متخصص انجام پروتز صورت گیرد، این جراحی با حداقل عوارض همراه است ولی ندرتاً ممکن است عوارضی همچون خون ریزی محل عمل، خون مُردگی، جا به‌ جایی پروتز و عفونت ایجاد شود.
به غیر از عفونت معمولاً بقیه ی موارد قابل کنترل هستند.
در مورد عفونت باید پروتز خارج شود و در صورت لزوم چند ماه بعد دوباره اقدام به گذاشتن پروتز کرد.

جراحی پروتز گونه چیست؟

بسیاری از مردم گونه های برجسته را بسیار زیبا میدانند. گونه های ضعیف میتواند از شادابی صورت شما کاسته، صورت شما را کشیده نشان داده، و باعث سالخورده به نظر رسیدن ناحیه زیر چشمها شود. اگر شما برجستگی گونه هایتان را در اثر افزایش سن از دست داده اید یا بطور طبیعی گونه های صاف دارید، جراحی پروتز گونه میتواند حجم گونه های شما را افزایش داده، و با تغییر در ساختار ثلث میانی صورت شما را شاداب تر و جذاب تر نماید. در این جراحی، پروتزی که ابعاد و اندازه های آن دقیقا محاسبه شده است در جلوی استخوانهای گونه قرار داده می شود، و باعث برجسته تر شدن و حجیم تر شدن آنها میگردد.

چه روشهای دیگری برای برجسته کردن گونه وجود دارد؟

روش استاندارد برای برجسته کردن گونه، جراحی با استفاده از پروتز است. این متد دائمی بوده و به تنهایی یا در همراهی با سایر جراحیهای زیبایی صورت قابل انجام می باشد. روشهای دیگر عبارتند از تزریق چربی و تزریق ژل، که هر دو موقتی است.

آیا شما کاندید مناسبی برای پروتز گونه هستید؟

اگر گونه های شما بصورت طبیعی برجستگی ایده آل را ندارد، یا اگر حجم گونه های خود را در اثر افزایش سن از دست داده اید، کاندید مناسبی برای جراحی پروتز گونه به حساب می آیید. ممکن است شما قبلا جهت افزایش برجستگی گونه های خود از روشهای موقتی (تزریق ژل یا چربی) استفاده کرده، و اکنون برای رسیدن به این هدف در جستجوی روشی دائمی باشید.
همانند سایر اعمال جراحی زیبایی، سلامت کامل جسمی و ذهنی ضروری است.

هزینه و قیمت

زمانیکه تصمیم به انجام جراحی پروتزگونه میگیرم اطلاع از میزان هزینه ها یکی از مواردی است که بسیارمهم میباشد.میزان هزینه های انجام پروتز گونه براساس نوع جراح و میانگین هزینه برای پروتز متفاوت میباشد. برای جوانسازی صورت براساس میزان بودجه ای که افراد میخواهندصرف کنند جراحی های پلاستیک متفاوتی وجوددارد که قراردادن پروتز یکی ازآن هامی باشد.

جراحی زیبایی بینی

از انجام اولین جراحی تا امروز درک و فلسفه من در مورد عمل بینی به طور مداوم در حال رشد وتحول بوده است. همانند بسیاری از جراحان من نیز با هر عملی به تصحیح و بهبود تکنیک های خود پرداختم و به مروربا رسیدن به درک و تلقی شخصی خود از جراحی زیبایی بینی مجموعه تکنیک های خاصی را جایگزین انواع قدیمی کردم.
برای انکه دانش خود را در مورد جراحی بینی به طور مداوم ارتقا دهم ،هیچ راهی را بهتر از بررسی سیستماتیک و دقیق نتایج جراحی های قبلی خود نیافتم . نهایتا اکنون با کسب نتایج ایده آل ومستمر دراین زمینه ، خوشحالم که بتوانم این دانش وتجربیات را به انانکه بدنبال درک بهتری از این جراحی منحصر بفرد وپیچیده باشند، ارائه دهم ” .

آيا واقعا به جراحي نياز داريد؟

افرادي كه قصد انجام عمل زيبایی بينی را دارند بايد نكاتي را رعايت كنند. نكته اساسي اين است كه متقاضيان جراحي زيبايي بايد در تصميم‌گيري خود دقت و تأمل كنند. در كشور ما بيش از 50درصد متقاضيان جراحي پلاستيك بيني نيازي به جراحي ندارند. جراح پلاستيك صورت و بيني با بررسي و معاينات دقيق بايد بيماري را براي جراحي انتخاب كند كه عمل جراحي به صلاحش باشد. در واقع، اين جراح است كه بايد بيمار را توجيه كند كه آيا جراحي كمكي به زيبايي چهره او مي‌كند يا خير، چرا كه امروزه تعداد قابل توجهي از متقاضيان جراحي پلاستيك بيني، در عمل نيازي به جراحي پلاستيك ندارند.

در جراحی زیبایی بینی که برای بهبود شکل ظاهری بینی انجام می‌شود، بخش‌های خاصی از بینی (استخوان و غضروف) تغییر داده می‌شوند تا هماهنگی بیشتری با سایر اجزای صورت برقرار گردد. برای این کار می‌توان از برش‌های جراحی بسیار کوچکی در داخل بینی استفاده کرد (رینوپلاستی بسته) و یا اینکه علاوه بر برش‌های فوق از برش کوچکی در دیواره بین سوراخ‌های بینی استفاده کرد (رینوپلاستی باز).

انتخاب جراح اهميت دارد

تصميم بيمار براي جراحي و انتخاب جراح از كليدي‌ترين عوامل در پيشگيري از عوارض جراحي بيني است. بيماران نبايد در تصميم خود براي جراحي عجله كنند و تحت تأثير اظهارات ديگران قرار گيرند. لازم است قبل از عمل نهايت وسواس و دقت براي انتخاب جراح صورت بگيرد. جراحي بايد انتخاب شود كه بيني را به صورت طبيعي عمل كند و از كوچك كردن بيني پرهيز كند. مهمترين اصل، انتخاب جراحي پولیپ بینی است كه بيماران وي پس از عمل به‌راحتي از راه بيني بتوانند تنفس كنند.

66-23373 (1)
نکاتی در مورد جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی:

1. نوک بینی شما درچند ماه اول بعد از عمل جراحی بینی بیشترین میزان ورم راخواهد داشت لذا باید صبور بود.
2. در ابتدا نوک بینی تا حدودی بالاتر از حد نهایی خود خواهد بود و به تدریج نوک بینی حدود 1-2 میلیمتر پایین تر خواهد آمد ، لذا نگران بالا بودن نوک بینی خود نباشید .گاهی اوقات تا 6 ماه طول میکشد تا نوک بینی به حد مطلوب خود برسد.
3. در اوایل بعد از عمل ، مختصری عدم تقارن بیشتر خواهد بود و بعد از 3 ماه وفرو کش کردن تورم ، عدم تقارن به تدریج اصلاح میشود وبعد از یکسال به ندرت عدم تقارن ، دیده خواهد شد.
4. نتیجه نهایی و شکل نهایی بینی را میتوان بعد از 6 ماه تا 1 سال بعد از عمل جراحی مشاهده کرد. لذا صبور بودن رمز موفقیت جراحی رینوپلاستی میباشد.
5. هر چه قدر پوست بینی کلفت تر باشد ورم بینی بیشتر خواهد بود لذا افرادی که پوستهای کلفت تری دارند زمان بیشتری طول خواهد کشید تا ورم بینی کاهش یابد.
6. بینیهایی که کجی و انحراف شدی در ظاهر دارند باید بدانند که در اکثر اوقات انحراف بینی یعد از عمل تا حدودی باقی خواهد ماند و لازم است مجدداٌ یک عمل ترمیمی کوچک انجام داد.
7. گاهی اوقات بیماران بعد ار عمل ، از نیاز به درمان کجی بینی خود شکایت می کنند . باید دانست که این کجی می تواند به علت عدم تقارن طبیعی دو نیمه صورت باشد که قبل ار عمل دقت لارم را در مورد تقارن نداشته ایم.
8. مشکل نهائی بینی بعد از 1 سال مشخص خواهد شد و عمل جراحی ترمیمی بهتر است بعد از پایان سال اول صورت گیرد .
9. بسیاری از اشکالات بینی بعد از پایان سال اول اصلاح و نیاز به جراحی بر طرف خواهد شد

رفع خط اخم و خنده

1242_1_4_1_1

این خطوط ممكن است در سنین 18 تا 65 سال ظاهر شوند و از همین سن امكان پیشگیری یا رفع خطوط وجود دارد.

این افراد وقتی غرق در مطالعه یا تماشای تلویزیون است، اخم می‌كند و همین موضوع باعث می‌شود پیشانی‌اش چروكیده شودو یا در بعضی مواقع اخم ناشی از درد کشیدن موقع حمله میگرن رد پایی زشت روی افراد به جا میگذارد. خیلی‌ها به این درد مبتلا هستند و بعضی‌ها كه هنوز دچار آن نشده‌اند، دنبال راهی برای پیشگیری می‌گردند.

علت

عضله‌ای به نام عضله اخم‌كننده وجود دارد كه از بین 2 ابرو به سمت خارج كشیده می‌شود و وقتی منقبض می‌شود، ابرو را به داخل و پایین می‌كشد. انقباض طول عضلات این ناحیه‌ را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود پوست كش بیاید و وقتی رها می‌شود، چین و چروك عمودی ایجاد می‌كند كه نتیجه آن بروز خط اخم یا خطوط 11 بین دو ابروست. بین دو چشم عضلات دوكی‌شكل و عضله پایین‌برنده ابرو هم وجود دارد كه وقتی منقبض می‌شوند، ابرو را پایین می‌كشند و عامل خطوط افقی بین دو ابرو هستند. خطوط پنجه كلاغی اطراف چشم نیز در اثر انقباض عضلات حلقوی اطراف چشم بروز می‌كند. وقتی چشم‌ها را جمع می‌كنیم یا چشمك می‌زنیم، این عضله پوست خارجی چشم را به سمت پایین می‌كشد و عامل بروز چین و چروك اطراف چشم است. این خطوط ممكن است در سنین 18 تا 65 سال ظاهر شوند و از همین سن امكان پیشگیری یا رفع خطوط وجود دارد.

روش های درمان

هم برای پیشگیری و هم درمان خط اخم و خنده ، تزریق توكسین بوتولونیم A یا همان بوتاكس كه نامی تجاری است، توصیه می‌شود. این سم باعث كم‌‌تحركی و فلج تدریجی عضلات می‌شود. در نتیجه به مرور زمان و با ادامه درمان‌ها پوست به حالت اول برمی‌گردد و چروك‌ها از بین می‌رود. توكسین بوتولونیوم A طی 3-1 روز اول تاثیر می‌كند و باعث فلج عضله می‌شود و اثر آن تا 4 ماه برقرار است. بعد از این مدت اثر به‌تدریج كم می‌شود و بعد از 6 ماه كاملا از بین می‌رود و به تزریق مجدد نیاز دارد. هرچه تزریق ادامه‌دارتر باشد، عضلاتی كه بیش از حد حركت دارند و قوی شده‌اند لاغر و نتیجه درمان بهتر می‌شود.

روش های طبیعی

متخصصین توصیه می کنند که با حذف استرس پیری ناشی از استرس از بین می رود. در ادامه چند  پیشنهاد عرضه شده است که با کمک آنها می توانند فرآیند ایجاد چین و چروک ها و خط اخم و خنده ناشی از استرس را کند کنید و باعث ناپدید شدن انها شوید :

رفتن به کلاس یوگا

عدم مصرف کافئین

مدیتیشن

راه رفتن در هوای باز

استفاده از کرم ضد آفتاب

خوردن غذاهای سالم

استفاده از کرم ضد چین و چروک و مرطوب کننده مناسب

بدون توجه به علت بوجود آمدن خم اخم ها، از اخم کردن بپرهیزید و به خود آرامش دهید تا این چین و چروک ها از بین بروند.

کرم

کرم های ضد چین و چروک متعددی وجود دارد که در زمینه کاهش و رفع خط اخم و خنده ، چین و چروک موفق عمل می کنند. از کرمی استفاده کنید که حاوی ویتامین، آنتی اکسیدان ها و مواد لازم دیگر مثل ویتامین آ، ب، ث، اسیدهای آلفا هیدروکسی، اسید هیالورونیک، چای سبز  و کو کیتون (Co-Q10) click here است.

تزریق بوتاکس

بوتاکس نوعی سم بوتولیسم است که در پوست و در جایی که خط اخم و لبخند یا چین و چروک ها شروع شده اند تزریق می شود. این سروم باعث بی حرکت شدن عضلات این ناحیه می شود تا پوست وقتی لبخند می زنید چین و چروک ایجاد نکند. با استفاده از یک سوزن بسیار ریز مقدار کمی بوتاکس به نواحی مختلف صورت تزریق می شود. تزریق بوتاکس مانع از تکانش های عصبی به عضلات کوچک صورت می شود که با خطوط ابراز احساسات مرتبط هستند. پس از درمان خط خنده با بوتاکس، لایه رویین صاف و بدون چین و چروک باقی می ماند، در حالی که عضلات درمان نشده صورت به شکل عادی منقبض می شود و  این کار باعث می شود که ابراز احساسات با صورت با انقباض عضلات صورت تحت تاثیر قرار نگیرند. چین و چروک های پیشانی، خطوط اخم بین ابروها و چین و چروک های پنجه کلاغی دور چشم شایع ترین نواحی است که با تزریق بوتاکس درمان می شوند. روش های تزریق بوتاکس پیشرفته باعث برجسته شدن لب، کاهش و رفع خط اخم و خنده ، کشیدگی گوشه دهان، کشیدگی ابروها و کشیدگی باندهای گردن می شود. در زمان تزریق بوتاکس پوست کمی گزگز می کند. با این حال، تزریق با یک سرنگ بسیار ریز و میزان کمی از محلول بوتاکس صورت می گیرد.

اثرات بوتاکس سه تا هفت روز پس از درمان قابل مشاهده هستند و بین سه تا شش ماه دوام دارد. بر طبق مشاهدات، جلسات درمانی مکرر بی خطر بوده و عوارض جانبی بلند مدت را در پی ندارد. در طول جلسه مشاوره، خطرات، عوارض جانبی و نتایج قابل انتظار مورد بحث قرار می گیرد.

مواد پرکننده تزریقی

مواد پر کننده ترانس درمال دقیقا در زیر پوست و جایی که خط خنده و اخم بوجود آمده اند تزریق می شوند و خطوط و چین و چروک های ریز را پر  می کنند. این کار باعث می شود که پوست صاف تر و پر تر شود و ظاهر جوان تری پیدا کند. بعضی از افراد این روش را  نسبت به روش تزریق بوتاکس ترجیح می دهند، چرا که ایده فلج کردن عضلات صورت با یک ماده سمی را دوست ندارند. خط خنده را می توان با پر کردن چین و چروک ها و خط ها با استفاده از مواد پرکننده تزریقی فیلر برطرف کرد. این مواد پرکننده مشتقات اسید هیالورونیک مثل رستیلان می باشد. رادیسه (Radiesse) یک ماده پرکننده با دوام تر است. این ماده پر کننده تزریقی دوام بیشتری دارد، زیرا بدن کلاژن را دور کره های بسیار ریز تشکیل می شود و باعث می شود که نواحی که تزریق در آنها صورت گرفته حجیم شوند.

مواد پرکننده تزریقی بسته به نوع  ماده مورد استفاده و محل تزریق بین سه ماه تا یک سال ماندگاری دارند. در روش تزریق چربی، که در آن چربی خود شخص از یک ناحیه برداشت و سپس به ناحیه ای که باید پر شود مانند خطوط خنده و اخم انتقال پیدا می کند، یکی از روش های جایگزین فوق العاده برای پرکننده های تزریقی هستند و یکی از روش های درمان خط خنده با دوام هستند. مواد پرکننده تزریقی برای کاهش چین و چروک و تقویت لب مورد استفاده قرار می گیرد و باعث کاهش خط لبخند و چین و چروک های دور لب می شود. رادیسه یک ماده پرکننده پوستی ترکیبی ساخته شده از کریستال های کلسیم هیدروکسی اپاتیت است و برای اصلاح چین و چروک های متوسط تا شدید مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده پر کننده  تزریقی دوام بیشتری دارد.

جراحی

روش های جراحی زیبایی برای سفت کردن پوست منجر به چین و چروک های کمتر و پوست صاف تر می شود. برای بسیاری از افراد، جراحی آخرین چاره است و آنها ترجیح می دهند که در ابتدا روش های کم تهاجمی تر را برای رفع خط اخم و خنده امتحان کنند. این روش درمانی مخصوص کسانی است که روش های درمانی دیگر برای آنها موثر واقع نشده است.

خطوط اخم و خنده جزو چین و چروک های ناراحت کننده در صورت می باشند که در اوایل دهه سوم زندگی شروع به ظاهر شدن می کنند. روش های مختلفی برای رفع و از بین بردن خط خنده و خط اخم وجود دارد که متخصص پوست ابتدا از روش های درمان بدون جراحی استفاده می کند و جراحی به عنوان آخرین مرحله درمان چروک صورت استفاده می شود.

ماسک برای چروک صورت

می توانید از موز به عنوان یک ماسک برای خلاص شدن از شر خطوط خنده استفاده کنید . با موز می توانید عسل مخلوط کنید و وروی خطوط چهره برا ی مدتی بگذارید . استفاده از این مخلوط را سه بار در هفته انجام دهید که یک راه موثر برای خلاص شدن از شر خطوط خنده است.

بلغور جو طبیعی و یک منبع طبیعی کارآمد برای از بین بردن خطوط صورت است . همچنین به عنوان یک اسکراب خوب است. یک خمیر بلغور جو با آب ، شیر یا ماست درست کنید و کمی برروی صورت نگه دارید

یکی دیگر از راه های طبیعی خلاص شدن از خطوط خنده و چین و چروک در چهره استفاده از پاپایا در صورت است. شما می توانید پاپایا را مانند یک ماسک به صورت بزنید. از آنجا که آن طبیعی است می توانید بیش از یک بار درروز استفاده کنید در مدت زمان طولانی نتیجه بسیار عالی میدهد

برای خط خنده آلوئه ورا ، خطوط را بطور موثر کاهش میدهد . بهترین راه این است که از گیاه تازه آلوئورا استفاده کنید .

توصیه های مهم

یک ورزش هم هست که خوبه دهنتو از اب پر کن بعد با همون اب لپاتو باد کن تا ١٠ بشمر این کارو ١٠ مرتبه روزی ٣ بار انجام بدهید .

جراحی زیبایی چانه

hand-on-chin

در جراحي زيبايي چانه برخلاف جراحي زيبايي گونه که مي‌توان آن را گاهي بدون ايمپلنت و فقط با تکنيک‌هاي جراحي هم انجام داد، اغلب احتياج به پروتز چانه است. تنها مزيت منتوپلاستي نسبت به جراحي‌هاي زيبايي ديگر اين است که احتمال برگشت‌پذيري اين جراحي بالاتر است و مدتي بعد از اين جراحي افراد مي‌توانند با انجام يک جراحي ديگر پروتز را به راحتي خارج کنند.
هماهنگی و تناسب اجزای صورت در زیبایی آن نقش مهمی دارد. تناسب چانه تاثیر مهمی در ظاهر صورت بخصوص در نمای نیم رخ و سه ربع دارد. یک چانه کوچک می تواند باعث برجسته تر به نظر رسیدن بینی شود. اغلب کسانی که چانه آنها عقب است و پزشک به آنها پیشنهاد عمل جراحی جلو آوردن چانه را می دهد، معمولا از این عیب خود آگاه نبوده و به دلیل دیگری به جراح زیبایی صورت مراجعه کرده اند. به عملی که در آن شکل چانه اصلاح می شود، منتوپلاستی گفته می شود.
به طور ایده آل در نمای نیم رخ صورت، خط عمودی که از کنار لب پایین شما کشیده می شود، باید به چانه شما برسد . اگر نوک چانه عقب تر از این خط باشد ممکن است تقویت چانه (جلوتر آوردن آن)، برای هماهنگ کردن اجزاء صورت شما لازم باشد و برعکس، اگر چانه جلو تر از این خط باشد،شما می توانید از کوچکتر کردن چانه سود ببرید. اصلاح چانه می تواند منجر به بهتر شدن ظاهر لبها، دندانها و بینی شود.
در بعضی موارد، چانه ممکن است به دلیل وجود اشکال در فک پایین، خیلی کوچک باشد. در این موارد اشکالات دیگری مانند تنظیم نبودن دندانهای فک بالا و پایین نیز وجود دارد . اشکالات ساختمانی فک با درمان وسیع تر که جراحی فک می باشد، اصلاح می شود و به دلیل درگیر بودن دندانهای فک بالا و پایین و ساختمانهای مربوط به آنها، این نوع جراحی به همکاری دندانپزشک و جراح فک نیاز دارد.
اولین قدم برای عمل جراحی، معاینه کامل صورت شما است. دادن شرح حال کامل به پزشک در مورد ضربه به ناحیه چانه، درمان اورتودنسی، جراحی قبلی در ناحیه دهان الزامی است. باید دانست اورتودنسی اشکالات مربوط به وضعیت قرارگیری دندانها نسبت به یکدیگر را اصلاح می کند ولی اشکالات مربوط به استخوانهای صورت را اصلاح نمی کند.
باید موقعیت چانه بطور سه بعدی بررسی شود. این کار با عکسبرداری از صورت در نماهای رخ، نیم رخ و سه رخ انجام می شود. سپس با توجه به اشکالات موجود در موقعیت چانه در ابعاد مختلف، پزشک در مورد نوع عمل جراحی تصمیم گیری می کند.
تقویت چانه را می توان به تنهایی و یا همراه با عمل جراحی بینی انجام داد. می توان آن را همراه با عمل کشیدن پوست صورت، لیپوساکشن (خارج کردن چربی) صورت و گردن و سایر اعمال جراحی صورت انجام داد.

افرادی که نیازمند جراحی پروتز چانه هستند

جراحی پروتز چانه از نظر درمانی برای کسانی انجام می شود که چانه عقب رفته ای دارند و بعد از این عمل، ابعاد اجزای صورتشان هماهنگ تر می شود. اولین قدم ما بررسی زوایای فکی و وضعیت قرارگیری دندان های بالا و پایین روی هم است. مثلا اگر دندان های فک پایین خیلی عقب تر از دندان های فک بالا باشد، جراحی پروتز چانه تاثیری روی وضعیت بیمار ندارد. اگر زاویه های مورد نظر ما در ناحیه فک مشکلی نداشتند، می توانیم کوچکی چانه را با روش های جایگذاری پروتز بر چانه بیمار جبران کنیم.

ممکن است ایمپلنت باعث عفونت ناحیه جایگذاری شود؟

در صورت استفاده از ایمپلنت های سیلیکونی، این امکان وجود دارد که پروتز چانه عفونت کند اما در انواع مدپور این احتمال کم است. البته این تذکر را هم می دهم که اگر جراح به هر دلیلی ایمپلنت مدپور را تثبیت نکرده باشد و لازم باشد با جراحی مجدد آن را جابجا کند، احتمال ایجاد چسبندگی در ناحیه بالا می رود.

مقایسه قرار دادن پروتز چانه از بیرون و داخل دهان

خیلی از بیماران تمایل به قرار دادن پروتز چانه از داخل دهان دارند و بیشترین علت این تمایل بخاطر آنست که اسکار(محل برش) جراحی در پوست بجای نخواهند ماند ، حسن دیگر قرار دادن پروتز از داخل دهان التیام و بهبودی سریعتر می باشد ولی علیرغم این دو حسن اکثر جراحان زیبایی تمایل به قرار دادن پروتز از زیر چانه دارند به دلایل ذیل:

1- با روش قرار دادن پروتز از زیر چانه ، جراح در قرار دادن پروتزهای طویلتر از جمله پروتزهای آناتومیک و اکستندد که کناره های چانه را پر میکند راحتتر عمل میکند و احتمال آسیب به اعصاب حسی منتال (عصب چانه ای) کمتر است. در صورت آسیب این عصب اختلال حسی ناحیه چانه و لب تحتانی رخ میدهد.

2- با روش قرار دادن پروتز از داخل دهان ؛ احتمال آسیب به عضلات چانه بیشتر است لذا بعداز عمل ممکن است اختلال حرکتی لب و افتادگی گوشه لب رخ دهد.

3- در روش قرار دادن پروتز از زیر چانه ؛ جراح می تواند پروتز چانه را به لایه رو استخوان چانه (پریوست) فیکس نماید و از جابجا شدن پروتز به سمت بالای جلوگیری نماید به عبارت دیگر در روش قرار دادن پروتز از داخل دهان احتمال جابجایی پروتز به سمت بالا وجود دارد.

4- در روش قرار دادن پروتز از داخل دهان احتمال عفونت پروتز بیشتر است بویژه اگر دندانهای بیمار جرم داشته باشد. جرم دندانها محل تجمع باکتریها می باشد.

عمل بینی

عمل جراحی زیبایی بینی:

- جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) ممکن است در یک بیمارستان یا کلینیک یا حتی مرکز جراحی محدود با بیهوشی عمومی (خواب) و یا بی حسی موضعی (بیدار) به همراه آرامبخش انجام شود.
- جراحی بینی بطور خلاصه شامل بلند کردن پوست بینی از روی استخوان و غضروف زیرین و تغییر شکل استخوان و غضروف و گذاشتن پوست سرجایش و درنتیجه شکل گرفتن پوست با استخوان و غضروف تغییر شکل یافته است.
- برخی جراحان ممکن است برش ها را داخل سوراخهای بینی ایجاد کنند که به آن روش بسته جراحی بینی گفته می شود، اما برخی ممکن است علاوه بر این سوراخها یک سوراخ هم در بارکه پوست بین دو سوراخ (کولوملا) بمنظور بلند کردن کامل پوست بینی ایجاد کنند که به آن روش باز جراحی بینی گفته می شود.
- وقتی که پوست از روی استخوان و غضروف برداشته شد، قوز پشت بینی با برش استخوان بینی و کوتاه کردن تیغه بینی صاف می شود.
- سوراخهای بزرگ بینی با برداشتن قطعات کوچکی از پوست پایه سوراخها در هر طرف، کوچک می شوند.
- در فرایند تغییر شکل بینی، ممکن است بسته به نیاز و شکل بینی، نوک بینی تغییر شکل داده شود و زاویه بین بینی و لب بالا تغییر کند.
- پس از اتمام جراحی، جهت حفظ شکل بینی تازه عمل شده، بر روی پشت بینی، اسپلینت (آتل) گذاشته می شود.
- تامپون های مخصوص جهت پشتیبانی از تیغه غضروفی وسط بینی پس از عمل، داخل سوراخهای بینی گذاشته میشوند.نقش لیزر و اندوسکوپ در جراحی زیبایی بینی چیست؟

لیزر و اندوسکوپ نقش مستقیمی در جراحی زیبایی بینی ندارند. ولی استفاده از آنها به خصوص در رفع مشکلات ساختمانی داخل بینی و مشکلات تنفسی بیمار در جراحی رینوپلاستی بسیار کمک کننده می باشند. در عین حال مهارت جراح و استفاده از وسایل و تکنیک های ظریف و پیشرفته و مدرن در رینوپلاستی به طور قابل توجهی باعث به حداقل رسیدن تورم، کبودی و طول دوره درمان پس از عمل جراحی می گردد که به غلط توسط بسیاری از بیماران، رینوپلاستی لیزری نامیده می گردد.

153486_408

چه زمانی نیاز به انجام رینوپلاستی است؟

جراحی رینوپلاستی می‌تواند موجب تغییر در موارد زیر شود:
اندازه بینی به طوری که با دیگر اجزای صورت متناسب باشد.
پهنای بینی در قسمت پل.
مشخصات بینی با برآمدگی یا فرورفتگی قابل مشاهده بر روی پل بینی.
نوک بینی در صورت بزرگی، افتادگی یا در حالتی که بیش از حد سر بالا باشد.
سوراخ‌های بینی در صورت بزرگی یا سر بالا بودن.
زاویۀ بین بینی و لب بالایی.

اقدامات قبل از رینوپلاستی

لطفا از خوردن آسپرین یا مواد حاوی آسپرین یا ایبوپروفن تا یک هفته قبل از عمل و 2 هفته بعد از عمل خوددار فرمائید. برای آگاهی از لیست کامل داروهایی که نباید قبل از عمل مصرف کنید به قسمت «لیست داروها» مراجعه کنید. اگر دارویی مصرف می کنید که روی گردش خون و خونریزی تأثیر می گذارد سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید.
لطفا ما را در جریان داروهایی که مصرف می کنید و سابقه پزشکی خود قرار دهید. شما باید داروهای روتین خود را مصرف کنید مگر اینکه پزشک از شما بخواهد. در قرار ملاقات قبل از عمل پرستار شما را در جریان داروهایی که باید در روز عمل با یک جرعه آب مصرف کنید، قرار می دهد.
در قرار ملاقات پیش از عملتان به شما نسخه ای داده می شود که باید پس از عمل آنرا مصرف کنید، این نسخه شامل یک آنتی بیوتیک خوراکی، داروهای ضد درد و تورم است. به شما توصیه می شود که ویتامین C بخورید. لطفا این داروها و نسخه را پیش از عمل تهیه کنید تا پس از عمل آنها را بصورت آماده در اختیار داشته باشید و پس از اتمام عمل مصرفشان کنید.
نباید از بعد از نیمه شب روز قبل از عمل چیزی بخورید یا بیاشامید. مگر اینکه پزشک خلاف این را برای شما تجویز نماید. بهتر است پیش از عمل دندانهایتان را بشوئید. در صورت عمل نکردن به هر یک از موارد مذکور عمل شما لغو خواهد شد.

عوارض عمل جراحی بینی ( رینو پلاستی )

به طور کلی میتوان گفت که عوارض عمل جراحی بینی (رینو پلاستی) ناچیز است ولی این عوارض میتواند قابل توجه باشد.شایع ترین عارضه ای که بیماران بعد از عمل جراحی از آن شکایت دارند عدم رضایت از فرم بینی خود میباشد گاهی اوقات این عدم رضایت به علت انتظارات غیر معقول بیماران میباشد و گاهی اوقات واقعا فرم بینی مورد قبول نمیباشد و مطابق استاندارد ها نیست مثلا زاویه نوک با لب کم میباشد عارضه دیگر مشکلات تنفسی میباشدکه چنانچه در حین عمل به آن پرداخته شود میتوان از ایجاد آن جلوگیری کرد. اسکار کنار پرده های بینی نیز میتوان موجب نارضایتی بیماران شود مخصوصا در بیماران با پوست تیره این مشکل بیشتر است.عارضه دیگر بینی کجی آن است باید توجه داشت که بینی کج بعد از عمل جراحی به طورقطع صاف نخواهد شد و در صدی از آن ها لازم است مجددا جراحی شوند گاهی اوقات قوز پشت بینی کاملا از بین نمی رود لازم است مجددا درطی یک جراحی اصلاح شود در دست جراحان مجرب هم حدودا بین ۳ تا ۵٪لازم است جراحی مجدداانجام شود.

جراحی زیبایی پلک

عمل جراحی زیبایی پلک:

عمل جراحی زیبایی پلک بالا:

برش درست روی چین طبیعی پلک داده می شود لذا احتمال اینکه بعد از جراحی زیبایی پلک چشم جای برش روی پلک ها بماند، فوق العاده کم است. بعد از برداشتن از پوست و نسج زیر پوستی در صورت لزوم کیسه های چربی نیز برداشته شده و محل برش با نخ بسیار نازک دوخته می شود.

جراحی زیبایی پلک پایین:

اگر میزان پف پلک پایین و بیرون زدگی چربی های آن زیاد باشد محل برش کاملا زیر خط مژه ها خواهد بود تا جای اسکار آن مشخص نباشد . در این صورت علاوه بر خارج کردن چربی های اضافه می توان پوست اضافی پلک را نیز چید اما اگر میزان بیرون زدگی چربی ها خیلی زیاد نباشد و پوست پلک نیز در حد معمول باشد می توان چربی ها را از طریق برشی واقع در سطح داخلی پلک خارج کرد. مزیت این نوع جراحی زیبایی پلک چشم آن است که روی پوست هیچ برشی وجود ندارد و ضمنا بهبودی و ترمیم آن نیز سریع تر است.

بعد از جراحی پلک چشم ممکن است اطراف چشم قدری متورم و کبود شود. در عمل جراحی زیبایی پلک خشکی چشم نیز معمول است که برای برطرف کردن آن می توانید از قطره اشک مصنوعی استفاده کنید . تورم و کبودی اولیه در عرض یکی دو هفته برطرف می شود اما چند ماه طول می کشد تا نتیجه نهایی عمل جراحی زیبایی پلک ظاهر شود. محل برش جراحی پلک به تدریج کم رنگ می شود و ممکن است تا یک سال به طول بینجامد تا محل برش به طور کامل برطرف شود. نتیجه عمل زیبایی پلک چشم دائمی است. با این وجود زمان در حال گذر است و بدیهی است که گذشت زمان می تواند بر روی تمام بدن از جمله بر روی پلک های عمل شده نیز تاثیر بگذارد.

روش های بیهوشی جراحی زیبایی پلک

عمل بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی پلک با 3 روش بی حسی موضعی، نیمه بیهوشی و بیهوشی کامل قابل انجام است.
بی حسی موضعی مثل حالتی است که در دندانپزشکی استفاده می شود. در این روش ماده بی حس کننده لیدوکایین فقط در محل عمل که در اینجا اطراف پلک است، تزریق می شود. بدیهی است که با این کار، پلک بی حس می شود و بیمار در حین جراحی زیبایی پلک دردی را متوجه نخواهد بود، اما داروی تزریقی در جراحی زیبایی فقط درد را از بین برده است، ولی اضطراب بیمار به قوت خود باقی است.

در جراحی زیبایی پلک به روش نیمه بیهوشی ، علاوه براینکه اطراف پلک توسط جراح بی حس می شود، متخصص بیهوشی نیز از طریق رگ، داروهای ضددرد و ضد اضطراب را به بیمار تزریق می کند. این داروها بیمار را به خواب عمیق و خوشایندی می برند.
در روش بیهوشی کامل ، بیمار کاملا بیهوش است.
پلک های فوقانی و تحتانی را می توان به طور مجزا یا همزمان مورد عمل جراحی زیبایی قرار داد.

url
راه‌های پیشگیری و کاهش افتادگی پلک

برای پیشگیری از افتادگی پلک باید از بیست و شش سالگی اقدام کنید، ولی اگر از این سن گذشته‌اید هم خیلی نگران نباشید و از همین الان شروع کنید و نکته‌های زیر را به خاطر بسپارید:
بیش از حد در معرض پرتوی مستقیم آفتاب قرار نگیرید، ولی اگر مجبور شدید حتما از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید.
از ساعت 9 صبح تا 4 بعدازظهر از چشم‌هایتان محافظت کنید؛ برای مثال از عینک آفتابی و کلاه لبه‌دار استفاده کنید.
برای کاهش استفاده از نورهای مصنوعی، بخصوص در شب بهتر است به مدت زیاد بیدار نمانید، تا دیروقت مطالعه نکنید، تلویزیون را برای مدت طولانی در نیمه‌شب نگاه نکنید یا حداقل از نورانی کردن اتاق بپرهیزید. مطالعه با نور زیاد باعث خستگی و آسیب دیدن چشم و در نهایت به پلک می‌شود و پیری زودرس چشم را به همراه دارد. هرچه شخص بعد از غروب زودتر بخوابد، دیرتر به افتادگی پلک دچار می‌شود.
تغذیه نامناسب نیز در افتادگی پلک تاثیر دارد؛ خوردن غذاهای سنگین در آخر شب، غذاهای پرچرب، پرنمک و ترش از مواردی است که باعث التهاب دور چشم می‌شود. صبح‌ها بعد از بیدار‌ شدن، این پف دور چشم به طور کامل قابل مشاهده است و اگر این بی‌احتیاطی‌ها بیشتر شود بعد از مدتی افتادگی پلک نیز ایجاد می‌شود.

در مورد مراقبت‌های عمل جراحی پلک یا در واقع جراحی زیبایی پلک توصیه‌ای ندارید؟
شاید مهم‌ترین نکته درخواستی باشد که از مراجعان دارم. مبادا به خاطر کم شدن هزینه و تبلیغات، تن به جراحی پلک در مطب‌ها یا مکان‌هایی با امکانات کم بدهند.عمل جراحی زیبایی پلک ،بلفاروپلاستی، یک جراحی فوق‌تخصصی است و باید در مرکز مجهز انجام شود.ضمنا با توجه به تخصصی تر شدن هرچه بیشتر علوم، بهتر است این کار توسط فوق تخصصینی که اختصاصا در زمینه ی جراحی پلاستیک چشم کار میکنند انجام شود. لازم به ذکر است که این رشته یکی از فوق تخصص های چشم پزشکی میباشد. هر چند بیماران یکی، دو ساعت قبل از عمل مراجعه می‌کنند و 2 ساعت بعد هم مرخص می‌شوند و نیازی به بیهوشی کامل ندارند اما این نباید به منزله ساده‌انگاری موضوع وعمل جراحی پلک و چشم‌پوشی از سلامتتان باشد. ضمنا از آنجا که عمل جراحی پلک ،بلفاروپلاستی، معمولا با بیحسی موضعی انجام شده و بیماردرد قابل توجهی بعد ازعمل ندارد، خواهش می‌کنم قبل و بعد از عمل مسکن‌هایی چون اسپرین، بروفن، ایندومتاسین و دیکلوفناک که آنها را هم از داروهای رقیق‌کننده می‌دانیم و منع استفاده دارند، استفاده نکنید. کمپرس سرد پس از عمل تا 48 ساعت نیز از اقدامات مفید برای کاهش کبودی و بهبودی بعد از عمل جراحی پلک میباشد.

سفید کردن پوست صورت

piel_rosa

رنگ پوست انسان های مختلف از سیاه تا سفید متغیر است. رنگ پوست به عوامل مختلفی وابسته است که ژن در این میان مهم‌ترین نقش را بازی می‌کند. افراد در مناطقِ آفتابی و استوایی رنگ پوست تیره تری دارند. ولی بسیاری از زنان و مردانِ جوان از داشتنِ پوست تیره خشنود نیستند. آن‌ها از انواع لوازم آرایشی استفاده می‌کنند و مراقبت های پوستی مختلفی را امتحان می‌کنند. در حالی که کرم‌ها و لوسیون‌های روشن کننده اثر موقتی دارند، آسیب‌های پوستی شدیدی را در آینده به وجود می‌آورند. عارضه های پوستی شایع، لک های سیاهِ پوستی، چین و چروک، دانه‌های سرسیاه و آلرژی های دیگر از آن جمله هستند.

ماسک برای سفید کردن پوست

پوستِ روشن و شفاف آرزوی بسیاری از افراد است و گیاهان می‌توانند با روش مطمئنی در این مورد مفید واقع شوند. برخی از درمان هایِ گیاهی خانگی برای سفید کردن پوست صورت عبارتند از:

1 – آب لیمو را امتحان کنید. اسید سیتریک موجود در آب لیمو یک ماده سفید کننده طبیعی است که می تواند به روشن کردن پوست تان کمک کند. برای استفاده از آن :

آب نصف یک لیمو را بگیرید و آن را با آب رقیق کنید. یک گلوله پنبه را در این مایع فرو ببرید و آن را روی صورت تان – یا هر جای دیگری از پوست تان که می خواهید روشن شود – بمالید.

بگذارید آب لیمو به مدت 15 تا 20 دقیقه روی پوست تان بماند. در این مدت از خانه بیرون نروید؛ چرا که آب لیمو باعث می شود پوست تان بیش از حد نسبت به نور خورشید حساس شود.

بعد از این زمان، پوست تان را کاملاً بشویید. بعد از آن از یک مرطوب کننده خوب استفاده کنید چرا که آب لیمو می تواند باعث خشکی بیش از حد پوست تان شود. برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید، این کار را 2 تا 3 بار در هفته (نه بیشتر) تکرار کنید.

2 – زردچوبه ادویه ای هندی است که هزاران سال برای روشن کردن پوست به کار می رفته است. اعتقاد بر این است که زردچوبه مانع از تولید ملانین می شود و در نتیجه از تیره شدن پوست جلوگیری می کند.

زردچوبه را با آرد نخود و روغن زیتون مخلوط کنید تا به شکل خمیر در بیاید. خمیر را به آرامی و با حرکات دایره وار روی پوست تان بمالید. این کار به لایه برداری پوست و سفید شدن پوست صورت کمک می کند.

قبل از شستن، بگذارید خمیر زردچوبه به مدت 15 الی 20 دقیقه روی پوست تان بماند. زردچوبه ممکن است باعث ایجاد لکه های زرد رنگی روی پوست تان شود که باید به سرعت شسته شود.

برای اینکه بهترین نتیجه را برای سفید کردن پوست بگیرید، این درمان را یک یا دو بار در هفته تکرار کنید.

3 – بعضی ها عقیده دارند که سیب زمینی خام به دلیل ویتامین ث بالای موجود در آن، دارای خواص سفید کنندگی ملایمی است. ویتامین ث به عنوان ماده روشن کننده در بسیاری از کرم های OTC پوست استفاده می شود.

برای استفاده از آن :

سیب زمینی را به سادگی از وسط برش دهید و آن را روی قسمتی از پوست تان که می خواهید روشن شود بمالید. قبل از شستشو بگذارید آب سیب زمینی به مدت 15 تا 20 دقیقه روی پوست تان بنشیند.

برای گرفتن نتایج سودمند، این درمان را چند بار در هفته تکرار کنید. به جای سیب زمینی می توانید از گوجه فرنگی یا خیار هم استفاده کنید؛ چرا که هر دوی آنها مقادیر زیادی ویتامین ث دارند.

4 – آلوئه ورا ماده ای بسیار آرامش بخش است، که می تواند به کاهش قرمزی و کمرنگ شدن پوست کمک کند. همچنین باعث آبرسانی و مرطوب شدن پوست تان می شود و به جوان سازی و سفید کردن پوست صورت کمک می کند.

برای استفاده از آلوئه ورا یک برگ آن را باز کنید و شیره ژل مانند آن را روی پوست تان مالش دهید.

آلوئه ورا بسیار لطیف است؛ بنابراین نیاز به آبکشی ندارد. با این حال ممکن است روی پوست تان احساس چسبندگی داشته باشید و ترجیح دهید که آن را از روی پوست تان پاک کنید.

5 – بعضی افراد ادعا می کنند که آب نارگیل یک روشن کننده مؤثر برای پوست است و باعث انعطاف پذیری و نرمی پوست می شود.

برای استفاده از آن، به سادگی یک گلوله پنبه را داخل مایع فرو ببرید و از آن برای مالیدن آب نارگیل روی قسمتی از پوست تان که مایلید روشن شود، استفاده کنید. آب نارگیل بسیار طبیعی و ملایم است؛ بنابراین نیاز به آبکشی آن وجود ندارد.

همچنین می توانید برای بالا بردن سطح آب بدن تان و افزایش مصرف مواد معدنی ضروری، آب نارگیل را بنوشید.

6- ماسک خمیر بادام : ماسک خانگی خمیر بادام نه تنها موثر برای سفید کردن پوست صورت است ، بلکه پوست تان را پاک سازی کرده و نرم می کند.

برای درست کردن این ماسک ۶ عدد بادام را از شب قبل خیس کنید و روز بعد آنها را خرد یا آسیاب کرده و برای اینکه به خمیر تبدیل شود به آن شیر اضافه کنید. ماسک را در طول شب روی صورت و گردن خود بگذارید. صبح روز بعد پوست تان را با سرد بشویید. ابتدا این کار را به مدت چند هفته هر روز و بعد از آن فقط دو بار در هفته انجام دهید.

7- لوسین های ضدآفتاب : با استفاده از لوسیون های ضد آفتاب قبل از بیرون رفتن، از تیره تر شدن پوست تان جلوگیری کنید.

اگر نور خورشید مستقیم به شما می تابد هر ۳۰ دقیقه یک بار آن را تجدید کنید.

اگر چه در ویتامین D موجود در نور خورشید مفید است، اما می تواند به پوست تان آسیب برساند و باعث شود پوست ناصافی داشته باشید.

کرم های سفید کننده

با کرم های سفید کننده می توانید قسمت های تیره پوست تان را محو و روشن تر کنید.

انواع مختلفی از آنها وجود دارند و مواد تشکیل دهنده آنها نیز متفاوت است.

این محصولات به شما برای رسیدن به پوست مطلوبتان کمک می کنند و لکه ها و ناهمواری های پوست تان را محو می کنند.